Adenoidi op ja kuulmekile paratsenetees ning šunteerimine 10.09.10 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tervist!
Meie 6aastasel tüdrukul oli sel suvel tihti kerge nohu. Augustis märkasime koos nohuga ka kuulmislangust. Käisime Tartu kõrvakliinikus, lapsel diagnoositi liimkõrv. Kaks nädalat lasime igal hommikul talle ninasse arsti kirjutatud Flixonaset ja nohu küll taandus, aga kinnine nina ja kuulmiselangus jäid. Käisime uuesti last kõrvakliinikus näitamas, tehti röntgen ninast, mis näitas suurenenud adenoide. Tümpano....(ei mäleta täpselt seda sõna) näitas ka lima kõrvas. Määrati operatsioon, mille käigus eemaldatakse adenoidid ja paigaldatakse kõrva šundid. Võimalik, et šunte ei paigaldata, kui lima imetakse välja ja see näeb välja selline, et šunte pole vaja. Küsimused: Kui šunte ei panda, kaua võtab aega kuulmekile kinnikasvamine? Kas kuulmine on seni kaua, kuni kuulmekile kinni kasvab, häiritud, ja kui on, siis mil määral? Kui paigaldatakse šundid, kas siis on kuulmine mõnda aega häiritud? Kui on, siis kui kaua ja mil määral? Kas lastel, kellel on adenoidid eemaldatud, esineb sageli peale seda mõnda aega häälikute hääldamisel defekte seoses sellega , et õhu liikumine nina neelus on harjumatult avar?

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Kuulmekilede läbitorkamise järgselt paraneb kuulmekile tavaliselt nädalaga, vahel harva võib kinni kasvamine võtta paar nädalat. Šuntide paigaldamise järgselt kuulmine paraneb. Adenoidi eemaldamine hääldamise defekte ei põhjusta.
Suvise nohu korral soovitan aga allergoloogi konsultatsiooni et välistada nohu põhujsena heinanohu ehk siis õietolmuallergiat.

Edu soovides,
Tiia Voor