Lutt kasutamise keeld 24.08.10 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Olin lapsega nädal aega haiglas, kuna tal oli kõrvapõletik. Nüüd käisime veel arsti juures kontrollis ja arst keelas meil luti kasutamise, et ei tohi imeda. Tahtsin veel seda küsida, et kas ma nüüd siis pean päeva pealt selle lutipudeli ära jätma, sest korra proovisin ja poja ei taha kuidagi ilma pudelita magama jääda? (Lutipudelit kasutame vaid magama jäämiseks.) Tahtsin nõu küsida, et kas on äkki mingit toredat nippi, kuidas kergem oleks siis pudelit ära harjutada?

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Uuringud on näidanud, et lutipudelit imevatel lastel on suurem risk keskkõrvapõletike tekkeks. Seepärast arst soovitaski loobuda lutipudelist. Mida laps joob lutipudelist magama jäämisel? Kui selleks joogiks on suhkrut sisaldav jook (mahl, piimatooted, magus tee jms), siis peaks lutipudeli harjumusest võimalikult kiiresti lahti saama. Magades jääb joodud vedelik suhu ja selles sisalduv suhkur hakkab koostöös bakteritega lagundama hambavaapa, mille tulemusena võivad esihambad hakata lagunema ehk tekkida "lutipudelikaaries". Pudelist loobumiseks soovitan esimese sammuna panna sinna puhas vesi, sest maitsetust veest on kergem loobuda kui magusast unenestest.

Edu soovides,
Tiia Voor