Laps punnitab 20.08.10 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere.
Mu laps on 6,5kuune ja tal ei ole kõht korras juba poolteist kuud. Nimelt hakkasin lisa andma kui ta oli 5kuune, algselt lillkapsast, kõrvitsat, porgandi, ploomi. Aga tal oli kaka roheline ja limane. Ning aeg-ajalt ka punnitas kisaga. Rääkisin perearstile, tema ütles, et see on eluetapp igal lapsel. Andsin Protexin Restoret.. Kaka tegi ilusaks, aga punnitamine jätkus. Nüüd 6kuuselt on asi ikka samamoodi, kaka roheline, limane ning punnitab jubedalt. Küsisin jälle perearsti käest. Perearst rõhutas, et lapsel see periood, aga et kui punnitab, siis midagi häda. Aga mida teha selle vastu, ei öeldud. Nüüd ei ole 2 päeva andnud talle lisatoitu, aga punnitamine on nüüd selle eest selline, et jube. Viimasel ajal just öösiti. Laps ise saab rinnapiima ja ise ei ole oma menüüsse midagi sellist üldsegi võtnud. Ma täiesti nõutu, sest ma ei tunne oma last enam ära... Koguaeg punnitab. Mis võib tekitada sellise punnitamise? Tundub, et perearsti käest ma abi ei saa...

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Kui laps võtab hästi kaalus juurde pole muretsemiseks põhjust. Kui aga kaka on limane ja vedel, siis tasuks vaadata, äkki mõni lisatoit ei sobi lapsele. Näiteks porgand võib tekitada allergiat ja ploom on iseenesest lahtistava toimega. Soovitan proovida ka gaase leevendavaid vahendeid, näiteks Espumisani. Tavaliselt kestavad imikul gaasivalud esimesel kolmel elukuul, aga mõnel lapsel ka kauem. Kui nägite abi probiootilistest preparaatidest, siis võite nende 2-nädalaseid ravikuure korrata.
Kui punnitamisele lisandub ka lapsel kaaluiibe puudulikkus või üldsesiundi häire, siis tasuks konsulteerida lastearstiga.
Parimate soovidega,
Tiia Voor