Pidevad kõhuvalud ja köha 27.02.10 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere. Minul mure oma 4-aastase poja pärast. Nimelt valutab pisikesel pidevalt kõht. Mitte nii, et ta selle pärast nutaks, aga lihtsalt mainib aegajalt, et emme, mul nüüd kõht valutab. Ütleb ,et vaja juua kummeliteed ja ongi valu läinud. Ma siis teen teed ...ta joob natuke ja ütlebki, et enam ei valuta...Või heidab korraks pikali ja kõik. Nii on see kestnud ikka paar kuud. Kusjuures kõht ei valuta tal iga päev. Vahel on ikka nädalake vahet, siis jälle paar päeva järjest jne. Kakab ta ka enam-vähem iga päev, vahel jääb päev vahele. Sügisel oli meil probleeme kõhukinnisusega, aga see probleem on praeguseks möödas. Kaka on ilus pruun, heledamapoolne. Söögiisu tal ka eriti pole. Hästi süüakse ainult ühepajatoitu ja suppe. Kaalub ta 17 kg. ja pikkus on 102cm.
Külmetushaigustesse nakatub ta ka pidevalt. Saab nädal-kaks lasteaias käia ja jälle köha nohu. Nüüd oligi jälle nii,et nädal tagasi sai alles lasteaeda ja täna jälle köhis juba. Köha on selline lahtine..
Mis mind muretsema paneb on see, et eile õhtul internetis tuhnides sattusin sellise artikli peale, kus kirjeldati tsüstilist fibroos i(kui ma nime õigesti mäletan). Mul tekkis kohe kohutav hirm. Kuulsin sellisest haigusest esimest korda. Ei suuda enam süüa ega magadagi. Ainult istun internetis ja otsin sellekohast infot ja mida rohkem infot leian, seda suuremaks hirm läheb. Ma tean, et kõhuvalu põhjuseid võib olla väga palju, aga et tal ka pidevalt köhas-nohus on paneb muretsema. Võib-olla ei olegi need asjad üldse omavahel seotud, aga ikkagi.....
Panin pojale kohe arstile aja kinni, aga aeg alles nädala lõpus...
Soovingi teada, kui suur on põhjus muretsemiseks? Kuigi muretsemiseks on alati põhjust...peres kasvab ka 15-aastane tütar.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Kõhuvalu on väikelapse eas sage probleem. Enamasti diagnoositakse siis nn funktsionaalne kõhuvalu, millele ongi iseloomulik lühiaegne kerge valu. Laps tavaliselt ei katkesta valu tõttu oma tegevust ning puudub ka öine kõhuvalu. Samuti laps kasvab ja võtab kaalus hästi juurde. Teie kirja põhjal võin öelda, et tõenäoliselt ongi Teie lapsel tegemist nn funktsionaalse kõhuvaluga.
Peetakse normaalseks kui eelkooliealine laps põeb aasta jooksul 7-8 korda hingamisteede infektsioone. Tavaliselt on laps suvel terve, see tähendab, et talvel võibki laps põdeda igal kuul. Lapse immuunsüsteem veel küpseb-areneb ja limaskestadel on haiguste vastu vähe kaitsekehi. Koolieaks kaitsekehade hulk suureneb ja laps ei haigestu enam nii sageli.
Tsüstilise fibroosi korral lapsed võtavad halvasti kaalus juurde, neil on sageli rasked antibiootikumravi vajavad hingamisteede nakkushaigused. Väljaheide on just pigem vedel ja rasvane.
Teie kirjeldus ei anna küll põhjust tsüstilist fibroosi kahtlustada.

Lugupidamisega,
Tiia Voor