Suured gaasivalud ja rinnapiim 14.02.10 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere.
Mul on suur mure oma 2,5 kuuse pojaga. Ta saab rinnapiima, vahel oleme andnud natuke kummeliteed. Pojal on tohutud gaasivalud/maogaasivalud. Oleme proovinud kõike - õlimähiseid, gaasirohtusid (Sab simplex, Cuplaton, Espumisan, Protexin Restore), võimlemist, soojakotti jne jne jne. Kõik on läbi proovitud, kuid mitte miski ei aita. Vahepeal, kui rinnapiim hakkas ära kaduma, andsime paar päeva asendajat ning olukord nagu muutus paremaks (võibolla lihtsalt kokkusattumus). Siis juues mammateed, tuli taas rinnapiima rohkem ning sain uuesti seda andma hakata ning hüsteeriline nutt on jällegi tagasi. Ta ärkveloleku aja kas sööb või siis nutab hüsteeriliselt nii, et näost peaaegu kinni ja hing peaaegu kinni. Määrisin talle kõhu peale soojenduseks flatulini geeli. Kõht on tal kui kivikõva. Suurest nutust ja punnitamisest tekkis tal nabasong.
Kas võib olla, et minu piim ei ole talle sobiv? Kas piim võib olla liialt valguline? Välja lüpstes on näha, et piim on hästi rammus. Kas on võimalik kusagil rinnapiima uurida?
Mida me veel teha saaksime?
Väga raske on seda nuttu kuulata ning tekib saamatu tunne, kuna ei saa oma last aidata.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Imiku koolikad ehk gaasivalud on enamasti probleemiks esimesel kolmel elukuul ja hiljem tasapisi kaovad. Imiku koolikad korduvad enamasti iga päev üsna ühel päevaajal, ja kestavad paar tundi. Nende põhjust ei ole täpselt teata.
Ühe põhjusena arvatakse, et lapse närvisüsteem on ebaküps ja stress tekitab soolte kramplikke kokkutõmbeid ning see takistab gaaside vaba väljumist. Näiteks neegrilastel, keda emad kannavad pidevalt endaga kaasas, on koolikad haruharv probleem. Ema soojus, ema liikumisega kaasnev kiikumine mõjuvad rahustavalt. Hoidke last võimalikult palju süles.
Teiseks põhjuseks koolikate tekkes võib olla söömisel allaneelatav õhk. Imikud neelavad imemisel palju õhku alla ja kui see jääb makku, tekib maoseinte venitus ning valuaisting lapsel. Seepärast on oluline lasta "õhud" välja.
Kolmandaks teguriks võib olla ema toit rinnaga toitmise ajal. Ema peaks vältima oma menüüs kofeiini sisaldavaid jooke, maiustusi, gaasilisi jooke ja teisi toite, mis võivad tekitada gaase (õunad, hernesupp jms). Vahel harva on kõhuvalu põhjuseks lehmapiimavalgu talumatus, kuid siis muudab toiduseguga toitmine olukorra veelgi halvemaks. Teie lapse puhul, aga toidusegu leevendas kõhuvalusid, seega lehmapiimaallergia on ebatõenäoline.
Ema rinnapiim on lapsele alati parim ja täiuslikum toit esimesel poolaastal. Sealt saab imik kõik vajalikud toitained, vitamiinid, mineraalid ja ka kaitsekehad nakkushaiguste vastu. Andke lapsele rinda vastavalt tema soovidele ja las ta imeb rinda nii palju, kui ta tahab. Enne toitmist pange laps kõhuli, see tugevdab kõhulihaseid ja soodustab gaaside väljumist.
Mõned lapsed ongi veidi tundlikuma närvisüsteemiga, nutavad rohkem ja vajavad rohkem tähelepanu, siis aitab süles hoidmine ja lapsega tegelemine. Samuti ei soovitata lapsega käia rahvarohketes ja mürarikastes kohtades. Abi võib olla ka vannitamisest või ujutamisest. Ka õrn masseerimine kellaosuti liikumise suunas võib aidata.
Mõnele lapsele aitavad hästi gaasivalusid leevendavad ravimid, kuid efekti saavutamiseks peab neid andma regulaarselt ja ennetavalt.
Kui laps kasvab ja võtab kaalus hästi juurde, siis muretsemiseks ei ole põhjust ja gaasivalude tagant ei pea otsima haigust.

Parimate soovidega,