7-kuuse lapse limane kaka 20.06.09 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere! Alates 6. elukuust (praegu 7-kuune) annan oma lapsele lisatoitu vähe haaval (juurvilja püreesid, putrusid), kõht hakkas kinni jääma tasapisi, kakas järjest harvem 3-4 päeva tagant väga palju korraga. Läksime nädalaks välismaale (prantsusmaa) ostsin sealt rahvusvahelise kaubamärgi(nestle) ploomi-õuna püreed, et kakat vedelamaks saada (põhitoit on siiski rinnapiim koguaeg) ja kellegi soovitusel lisasin toidule ka pisut oliivõli, teisel päeval peale uue söögi andmist (2x25g) oksendas ta väga palju vedelikku korraga välja ( u. endasuurune laik voodis) ja kõht läks lahti , järgmistel päevadel enesetunne tal paranes kuid kaka jäigi roheliseks ja limaseks ja nüüd on see kestnud pea nädal aega, lisatoitu olen ikka andnud arsti soovitusel, kelle juures käisime kohe peale reisi (4.ndal päeval peale probleemide algust) . Proovisin mõne päeva ka ainult rinnapiimal teda hoida kuid kaka ikka limane või vedel, lisatoidu korral näeb väga seedimata välja. Ei ole paha lõhna, pigem täiesti lõhnatu. Mõni päev kakab 3 korda, mõni 5 korda. Mõned korrad on ka lima see olnud punast verd. Arst vaatas lapse üle - arvas ,et see on tingitud söögi sobimatusest ja pole vaja muretseda. Laps ise on rõõmus, magab hästi (õige pisut rohkem väsinum ja virilam enne magama jäämist ja tahab tihemini magada) ja isu on hea, veepuudust pole - pissib korralikult. Hakkasin andma ka protexin restore pulbrit toidu sisse lisatuna aga mingeid paranemise märke veel ei ole. Limane kaka on kord vetikaroheline ja marmelaadjas, kord väga heleheleroheline + seedimata söögi värvid (annan praegu kartuli-lillkapsa püreed, sekka natuke tutteli valmispiimasegu ja porgandipüreed kaks-kolm korda päevas mõned teelusikad). Olen siiski mures selle koleda "kaka" pärast. Hambaid pole veel tulnud. Allergianähte ka seni pole esinenud, ise olen söönud kõike valimatult.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Kõhulahtisus võib olla tingitud kas nakkuslikust kõhulahtisusest (kõige sagedamini viiruste poolt tekitatud) või toidutalumatusest. Nakkuslik kõhulahtisus kestab tavaliselt nädalapäevad ja möödub siis iseeneslikult, vaja on vaid jälgida, et lapsel ei tekiks vedelikupuudust. Toidutalumatuse, -allergia korral ei olegi alati nahalöövet ja võib olla ainult kõhulahtisus. Kirjutate, et annate Tuttelit, kas laps on saanud ka varem rinnapiimaasendajat või on see tema jaoks uus toit? Kui on uus toit, siis soovitan loobuda paariks nädalaks piimatoodetest ja vaadata, kas kõhulahtisus taandub. Pikaajalise kõhulahtisuse põhjuseks võib olla ka gluteenitalumatus ja seda saab diagnoosida vereanalüüsi alusel.
Kui aga laps on rõõmsameelne ja ta võtab kaalus hästi juurde, pole suureks muretsemiseks põhjust.

Edu soovides,
Tiia Voor