kuidas tugevdada lapse tervist 07.06.09 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

olen mures oma 7 kuuse poja pärast kes see aasta juba 4 korda haige, alati ka lõpuks kõrva löönud. algab kõik nohuga , tavaliselt järgneb see sellel kui suurem poiss nohus
nüüd veel hambad ka tulemas ja kardan nii väga seda nohu
lugesin kuskilt et teha piimhappebakterite kuur et see pidi ka hästi mõjuma. mida teie soovitaksite
väga mures väikese poisi emme
suur aitäh juba ette vastuse eest

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Kahjuks ei ole ühtki väga head tervist tugevdavat ravimit. Imikute ja väikelaste immuunsüsteem alles areneb välja ja seetõttu on neil limaskestadel vähe kaitsekehi, mistõttu jäävad nad kokkupuutel haigustekitajatega kergesti haigeks. Peetakse normaalseks, kui väikelaps põeb aasta jooksul 7-9 korda. Immuunsüsteem küpseb koolieaks ja siis haigestumised harvenevad. Oluline on teha kõik vaktsineerimised, et laps ei jääks kaitsesüstidega välditavatesse haigustesse. Tähtis on ka ravida nohu, et ennetada keskkõrvapõletiku teket. Imikutel on nina ja keskkõrva vaheline käik (kuulmetõri) lai ja horisontaalses asendis ja seetõttu võib "nohu kergesti kõrva minna". Samuti on oluline vältida kontakti haigete inimestega ja rahvarohkeid kohti, kus on suur tõenäosus haigustega kokkupuuteks.
Piimhappebaktereid soovitatakse eelkõige kõhulahtisuse puhul. Kas nad ka omavad organismi üldtugevdavat toimet ja seeläbi vähendavad haigestumisi, pole teaduslike uuringutega tõestatud. Kahjulikud ei ole piimhappe bakterid aga kindlasti ja võite teha ühe kuuri, kuid ei saa lubada immuunsüsteemi kiiremat küpsemist.
Kui korduvad mädased keskkõrvapõletikud võib olla abi pneumokoki vastasest vaktsineerimisest. Vaktsiin on tasuline ja ennetab küll ainult pneumokokist tingitud mädaste keskkõrvapõletike tekkimise eest.

Edu soovides,
Tiia Voor