7 kuusel kõht kinni lisatoidust 07.04.09 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere. Mure selline,et ei tea mida lapsele lisatoidust pakkuda kuna juba päevi lapsel kõht kinni. Keedan ise porgandi- lillkapsa- brokolit, lisan sinna kanafileed, proovisin ka loomaliha ning lisasin 1tl õli. Kuid lapsel täitsa kõht kinni. Juua annan vett, vahel ploomimehu. Kuna liha peab ju andma selles vanuses, kas liha võib põhjustada kõhukinnisust. Sööme ka kaerahelbe putru, teised pudrud ei maitse. Kuidas on puuviljadega lood. Olen teinud ahjuõuna ja banaani andnud, kas need võivad põhjustada kõhukinnisust. Millega oleks kõige mõtekam last toita vältimaks kõhuvaevusi. Kartul pani kõhu kinni...

Lugupidamisega
Rene

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Kõige sagedasem kõhukinnisuse põhjus on kiudainetevaene toit ning vähene vedelik. 7-kuune laps peaks sööma päevas 150-200 ml lisatoitu ja 800 ml rinnapiima või piimasegu. Lisatoidu andmine on oluline, sest just lisatoit sisaldab kiudaineid, mis muudavad roojamassid pehmemaks. Proovige anda erinevaid putrusid ning köögi- ja puuviljapüreesid. Pudrule võite lisada 1-2 teelusikatäit nisu- või kaerakliisid, mis sisaldavad palju kiudaineid, ning 1-2 tl õli või võid. Roojamassid muutuvad pehmemaks ka ploomi, punapeedi söömisel. Alla aastastel lastele aga ei soovitata punapeeti anda nitraatide sisalduse tõttu. Liha ei peaks põhjustama kõhukinnisust. Banaanis aga on vähe kiudaineid, mis ergutaks soolte tööd.
Soovitan keeta toidud ise, sest valmistoidud on purustatud väga peeneks ega erguta sooletegevust piisavalt.
Laps peab päeva jooksul piisavalt jooma, et roe muutuks pehmemaks. Joogiks on kõige sobilikum vesi ja kõhukinnisuse korral sobivad ka viljalihaga mahlad (mehud täismahlast).
Vahel aitab kõhukinnisust leevendada ka kõhu masseerimine, võimlemine, ujutamine.
Kahjuks ei ole ühest ja head menüüd, mis lahendaks kõikidel kõhukinnisusega hädas olevatel lastel probleemi. Peate ise proovima ja katsetama, milline toit sobib Teie lapsele.

Edu soovides,
Tiia Voor