3-aastane poiss pissib öösiti voodisse 25.03.09 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Suvel saab poeg neljaastaseks, kuid ikka ja jätkuvalt pissib ta öösiti voodisse. Mähkmed võtsime kasutusest ära 2a ja 2kuuselt (päevakasutusest täpselt 2aastaselt), siis ka öösiti. Pärast seda on pidev voodi ja voodipesu pesemine. Aegajalt paistab juba, et nüüd on korras, kuid siis jälle. Üle nädala pausi pole olnud. Kindlasti me temaga selle pärast ei pahanda, ta on isegi selle üle (vahest) õnnetu. Psühholoogiliselt ei oska häirivaid kõrvaltegureid näha. Pere on õnnelik (vanemad omavahel armastavad, lapsi armastavad, 5aastase õega saab väga armsalt läbi), lasteaias meeldib väga käia. Pahandusi otseselt ei ole, aegajalt mõned lapse pahameelehood, jonnid ikka, kuid ei midagi erilist. Küsimus on, kas me peaksime olema murelikud ja pöörduma arsti poole või on see poiste puhul loomulik. Tüdrukuga saime 1,5-aastaselt mähkmevabaks ja seda ka öösiti...

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Öist voodimärgamist ehk enureesi ei diagnoosita haigusena enne 5. eluaastat.
Poistel toimub "närvisüsteemi" küpsemine veidi hiljem kui tüdrukutel ja seepärast hakkavad nad ka hiljem kuiva ööd pidama.
Kui aga muretsete öise voodimärgamise pärast, siis anna mõned nõuanded. Tähtis on lapse psühholoogiline toetamine, kannatlikkus, last tuleb tunnustada kuivade ööde eest. Peab vältima lapse narrimist või halvustamist teiste pereliikmete või laste poolt. Oluline on ka kõhukinnisuse vältimine ja korrapärane söömine ning piisav vedeliku tarbimine päeval. Küll aga tuleks piirata joomist poolteist tundi enne voodisse minekut. Päeval peaks laps regulaarselt käima WC (iga 2-3 tunni järel). Enne voodisse minekut peab laps kindlasti käima tualetis. WC potil istudes on vajalik täistalla toetus, kui laps istub WC potil, sest nii saavad kõik lihased lõõgastuda ja laps korralikult põie tühjendada.
Enne 5.aastaseks saamist enureesi ravi ei alustata.

Edu soovides,
Tiia Voor