kas lapsel nüüd astma? 02.02.09 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere! Olen mures oma 3a tütre pärast. Laps hakkas alates aug. 2008 käima lasteaias ja paari nädala pärast hakkas köhima. Köha kestis vahelduva eduga, üksikutest köhatamistest kuni öiste pikkade köhahoogudeni, kuni selle aasta alguseni välja. Vahepeal ravisime ise erinevate koduste vahenditega ja kasutasime paljusid käsimüügis olevaid köhasiirupeid. Sai korduvalt käidud ka perearstil, samuti röntgenis,mis oli korras. Nina+kurguarst ei leidnud ka peale II astme adenoidi midagi.Laps hingab magades ilusti läbi nina. Nov. sai tehtud ka veeniveri,mis näitas, et läkaköha näit piiripealne. Mingit ravi perearst seni ei määranud,kuna laps olnud koguaeg varem väga terve ja läkaköhale ravi polevatki.
Aga jaan.algul tõusis järsku palavik 38,4 ja kestis kaks päeva. Samal ajal läks ka köha päris hulluks. Perearst määras raviks Klacidi. Nädalaga kadus köha täielikult ja pole siiani tagasi tulnud.
Aga paar nädalat tagasi hakkasin panema tähele, et iga kord kui laps rohkem jookseb/mürab/naerab,tuleb talle peale köhahoog kuni läkastamiseni välja. Varem sellist asja pole esinenud. Olen väga mures ja küsiksingi,et kas nüüd võib olla tegemist juba astmaga? Ette tänades.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Lasteaias käiva 3-aastase lapse puhul on korduvad köhad üsna sage probleem, sest väikelapse immuunsus alles areneb ja tugevneb. Väikelastel on limaskestadel (hingamisteede ja seedetrakti) vähe kaitsekehi, mistõttu põevad väikelapsed sageli. Peetakse normaalseks, kui laps põeb 7-10 nakkushaigust aastas. Täiesti tavaline on ka see kui üks köhaperiood kestab 2-3 nädalat. Läkaköha vastu vaktsineeritakse lapsi esimesel eluaastal (3x) ja kordusvaktsineerimine on 2 aasta vanuses. Seega kui Teie last on plaanipäraselt vaktsineeritud, siis läkaköha diagnoos on üsna ebatõenäoline.
Kui laps hakkab köhima pärast füüsilist pingutust, siis nimetatakse seda hingamisteede hüperreaktiivsusesks ehk ülitundlikkuseks. See võib-olla üks astmasümptom, kuid ainult selle alusel ei panda astma diagnoosi. Astma korral on iseloomulikud veel pikaajaline köha, hingamisraskus, vilistav hingamine. Hingamisteede ülitundlikkust võib olla ka ilma astmata, kui lapsel on hingamisteede äge haigus ning see võib jääda püsima ka mõni aeg pärast ägedast haigusest paranemist.
Seega praegu ei ole veel alust astma diagnoosiks. Kui aga Teie laps köhib ka sel talvel sageli ja pikalt ning tal jääb püsima hingamisteede ülitundlikkus üle 4 nädala, siis pöörduge perearsti poole, kes vajadusel suunab lapse allergoloogi-pulmonoloogi vastuvõtule.

Lugupidamisega,
Tiia Voor