KÕHUKINNISUS 31.10.08 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere .Olen 2aastase poja ema ja mul suur mure.nimelt suve algusest on minu pojal probleeme kakamisega.Ta kakab kuskil 5-6päeva tagant ja siis ka suure nutuga,kuna tal arvatavasti valus.Olen talle andnud duphalaci,linaseemnejahu,ploomimahla,teinud ise ploomidest tummi,linex fortet ja microlaxi,see viimane küll aitab aga laps ei lase seda enam panna kuna kardab.Täna ostsin ka veel õlikapsleid et äkki õnnestub neid talle anda ja hoiab äkki tahkemana kakat.Olen rääkinud ka perearstiga kuid tema on soovitanud vaid kõiki neid asju eelnimetatuist.Äkki oskate öelda kas minu kahtlus et lapsel võib olla hoopis midagi muud viga nt sooltega või on see millestki tingitud.kas hirmust kakamise ees on tõesti võimalik hoida 5-6päeva kakamist kinni?Ette tänades murelik ema.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Väikelastel on suhteliselt sageli probleemiks kõhukinnisus ja tahtlik roojamise tagasihoidmine valuliku roojamiskogemuse järgselt. Kui lapsel oleks kaasasündinud probleem sooltega, siis oleks probleemid seedimisega tekkinud juba esimesel eluaastal. Kõhukinnisus kõige tavalisemaks põhjuseks on toitumisvead. Toit peab sisaldab kiudaineid, mis muudavad roojamassid pehmemaks ja ergutavad sooletööd. Kiudaineterikkad on köögivili, puuvili, teraviljatooted, eriti just täistera ja kliid. Proovige anda erinevaid täisteraputrusid ning köögi- ja puuvilja. Roojamassid muutuvad pehmemaks ka ploomi, punapeedi söömisel. Ka vedelikku peab laps tarbima piisavalt. Janu kustutamiseks sobib vesi või mehud. Kui laps joob söögikordade vahele palju magusaid mahlasid ja piima, siis need tekitavad küll täiskõhutunde, kuid ei anna roojamassi.
Kui toidu korrigeerimine ei ole andnud tulemust, siis peab kasutama sobivaid lahtisteid, et roe muutuks pehmeks ja laps ei suudaks roojamist tagasi hoida. Valutu roojamiskogemuse korral poti- ja roojamiskartus kaob.
Üks parim ja enamkasutatav ravim on Duphalac, sest see ravim ei imendu seedetraktis ja annust võib suurendada kuni 2 ml ühe kilogrammi kehakaalu kohta ööpäevas ilma kõrvaltoimeid kartmata. Duphalaci võib kasutada mitu kuud kuniks kõhukinnisuse probleem kaob. Microlax on väga tõhus kõhukinnisuse ravim, kuid seda ei tohi kasutada pidevalt ja pikka aega.
Kui probleem püsib vaatamata toidu korrigeerimisele ja ravimitele, soovitan pöörduda eriarsti poole.

Edu soovides,
Tiia Voor