Pikaajaline kuiv köha 28.06.08 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere

Mure seisneb selles, et 3-4 nädalat on 3aastasel lapsel püsinud kuiv köha. Köha tekkis sisuliselt üleöö, seega pidasin seda algul külmetuseks. Ometi ei ole köha vaatamata kodusele ravimisele (sinepijalavannid, hanerasv, aurud, mesi jms) kadunud, samuti pole ma täheldanud selle iseloomus mingeid muutusi. Röga ei ole tekkinud, köha esineb hooti (öösiti pisut rohkem kui päeval). Köhib ta sõltumata kohast: hoog võib tulla nii kodus, külas kui õues. Õige pisut on laps ka nohune. Kurk lapsel punane ei paista, palavikku tal ei ole, perearsti sõnul pole ka kopsus kahinaid. Laps on muidu rõõmus ja elav ega tundu haiglane.

Murelikuks teeb see, et lapse lasteaiarühmas esines vahetult enne lapse köhimahakkamist 3 mükoplasmajuhtumit. Perearst ei ole aga soostunud proovi võtma, kuna väidab, et mükoplasmaga peaks siiski kaasnema palavik.

Üks variante, mis mul veel peast läbi on käinud, on allergia. Olen ise tolmuallergik, ent lapsel pole siiani allergiaid esinenud. Allergia peaks samas loogiliselt võttes õues leevenema, meie laps köhib aga ka õues olles.

Veel on lapsel diagnoositud adenoid. Kas on võimalik, et see niimoodi ootamatult ägenes? Kas adenoid võib lisaks nohule ka köha anda?

Viimase variandina mainin veel seda, et mitu kuud tagasi avastasime magamistoas seinalt hallituskolde. Kutsusime spetsialisti, kes selle eemaldas. Tema arvates oli hallitus pindmine ja põhjustatud liiga tihedalt seina vastas olnud diivanipadjast. Hallitus oli seal väga lühikest aega. Ja peale eemaldamist ei ole see mitme kuu jooksul tagasi tulnud, mistõttu võiks tõesti oletada, et seda seina sees peidus pole. Teatavasti võib aga hallituski hingamisteede probleeme tekitada. Kas selle sümptomina võib kuiva köha esineda?

Ausalt öeldes olen juba väga mures ega oska probleemi kuskilt otsast lahendada. Mis võiks kõige tõenäolisemalt sellist hootist (ikka mitmeid kordi päevas) kuiva köha põhjustada? Mükoplasma? Kopsuklamüüdia? Allergia? Astma? Hallitus? Adenoid? Tuberkuloos? Mis proove võiksin perearstilt paluda, et asjasse võimalikult kiiresti selgust saada?

Lisan veel, et oleme ka ise mehega viimastel aegadel aeg-ajalt esineva kurguköhaga hädas olnud. Minul on mandlid eemaldatud, aga kurk on peale seda justkui sagedaminigi ärritunud olnud.

Tänades,
Emma

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Pikaajalise ehk üle kahe nädala kestva kuiva köha põhjuseid võib olla mitu. Kõige sagedasem põhjus on üks äge haigestumine. Mükoplasma infektsiooniga ei ole alati palavikku ja iseloomulik on kuiv läkastav köha. Kui Teie lapsel oli kokkupuude mükoplasma haigega, võiks võtta vereanalüüsid mükaplasma vastatse antikehade olemasolu kindlaks tegemiseks.
Teisena tuleb arvesse hingamisteede ülireageerivus pärast mingi infektsiooni põdemist. Sel korral püsib köha kauem kui kaks nädalat ja ägeneb näiteks õhuvahetusel, naermisel nutmisel, erinevate ärritajatega kokkupuutel.
Hingamisteede allergiahaigused on astma ja allergiline nohu. Astma korral on ka iseloomulik kuiv köha, ka öösiti ning füüsilise koormuse ajal või järgselt. Allergia kahtluse korral peaksite pöörduma allergoloogi vastuvõtule, kes teeb naha- või veretestid allergeeni väljaselgitamiseks.
Ka hallitus võib tekitada hingamisteede poolseid kaebuseid, aga kui hallitus on eemaldatud, peaksid haigusnähud taanduma..
Adenoidid võivad ka olla pikaaegse köha põhjuseks, sest põhjustavad pidevat nohu, mis valgub kurku ning tekitab seal omakorda ärritust.
Ilma last nägemata ei saa mingisuguseid soovitusi anda, kuid tavalise vereanalüüsi ja mükoplasma/kopsuklamüüdia analüüsid saab teha perearst ning anda ka saatekirja eriarstide (allergoloog/ kõrvaninakurguarst) juurde.

Edu soovides‚
Tiia Voor