kõrvavalu kahtlus 02.05.08 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Minu laps on 11 kuud vana.Täna pärastlõunal hakkas ta nutma lohutamatult ja tõusis kõrge palavik 38,8, panin talle efferalgani küünla, kolme tunni möödudes alanes palavik 38,5 peale, valu küll kadus, aga palavik...Jalad-käed on jahedad, arvan et kui viinaga määrin hakkab tal veel jahedam. Mida teha kui ongi kõrvapõletik? Kas see võib mõjuda lapse kuulmisele? Kuidas toimida palavikuga? Paremat kõrva puudutades hakkab nutma.
Tervitades murelik ema.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Palavikku peab alla hakkama võtma, kui palavik on tõusnud üle 38,5 kraadi. Sobib hästi Paracetamoli sisaldavad rohud (Efferalgan, Panadol), ravimi doos on 15 mg ühe kilogrammi kehakaalu kohta ehk kui laps kaalub 10 kilo, siis Paracetamoli ühekordne doos on 150 mg. Paracetamoli võib kasutada kuni 4 korda päevas kas siisrupi või küünlana. Aitab ka Ibuprofen (Ibumetin), mille ühekordne doos on 10 mg ühe kilogrammi kehakaalu kohta ehk 10 kilose lapse doos on 100 mg. Ibuprofen miinus on see, et puudub siirupi ja küünla vorm ning rohtu anda saab vaid purustatud tabletina.
Kui lapse jäsemed on jahedad ei tohi viinaga ülemäärimist üldse teha. Viinasokke ja keha ülemäärimist võib teha vaid siis kui laps on üle kogu keha kuum kaasaarvatud jäsemed.
Esmakordne haigestumine kõrvapõletikku ei mõjuta tavaliselt lapse kuulmist. Kõrvapõletik tekib enamasti nohu tagajärjel, mistõttu on kõrvapõletiku puhul vajalik kindlasti ka nohu ravida, näiteks sobib Humer.
Kui palavik ja kõrvavalu püsivad üle 48-72 tunni, peab ravi alustama antibiootikumiga.

Edu soovides,
Tiia Voor