Morganella bakter 22.04.08 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere,
2. aastasel tüdrukul leiti tupest morganella bakter (arsti sõnul tugeval tasemel). Põhjus, miks nii väikesel lapsel tupest üldse analüüs võeti, oli see, et öösiti see teda häirib (pepu sügeleb eestpoolt) ja niipalju, kui näha on, siis tupe limaskest on erkpunane. Uriinianalüüs oli korras, samuti ei leitud usse. Alguses kirjutas arst antibiootikum kreemi Fucidin, mida siis ca. nädala jooksul määrisin. Ja kuigi teistkordsel analüüsil bakterit enam ei leitud, on probleem ikka endine. Lapsel öösiti pepu sügeleb eestpoolt ja tupp on endiselt erkpunane. Ise arvan, et teistkordne analüüsivõtmine oli võib-olla "tupest liiga eest" ja ehk mõjutas ka see, et eelmisel õhtul olin ju just kreemi määrinud ja võib-olla eestpoolt kreem tõesti veidi hävitas seda bakterit. Arst tunnistas ausalt, et temal esmakordne kokkupuude sellise bakteriga. Kolm antibiootikumi, mis antud bakterit pidid hävitama, on arsti sõnul lapsele liiga kanged. Ega vist praegu muud teha pole, kui mingi aja pärast veel kord uus analüüs võtta. Kuid lihtsalt uurin, et järsku oskate rohkem infot anda nii ravivõimaluste kohta, kui ka selle kohta, kust üldse selline bakter on võimalik saada (Arst ütles, et vajalik vahetu kokkupuude. Ainuke koht, kus laps on olnud palja pepuga, on rand. Isegi meie ainsal veekeskuse külastusel olid tal püksikud jalas. Tegu ei ole ka lasteaialapsega).
Ehk ka selle kohta, kuhu sellise murega edasi pöörduda.
Tänan ette vastuse eest.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Kõige sagedasem tuppe punetuse põhjus väikelastel on valede pesuvahendite kasutamine. Intiimpiirkonna pesuks kasutage vaid vett või kummeliteed, silmnähtava määrdumise korral võib kasutada spetsiaalselt intiimpesuvahendit. Ei sobi lasteseep ja lasteduššigeelid.
Limaskesta ja naha punetuse vähendamiseks võite proovida Panthenol kreemiga kreemitada.
Ehk saate abi neist lihtsatest vahenditest ja polegi vaja bakteri pärast muretseda, sest erinevaid baktereid võib episoodiliselt leida iga tütarlapse tupest ja neil puudub tegelikult seos haigusega.
Kui probleem kestab soovitan pöörduda Tartu lastekliinikus dr. A. Traadi või Tallinna Lastehaiglas dr. K. Luts vastuvõtule.

Edu soovides,
Tiia Voor