11 kuusel lapsel on kõrge palavik ja kõhulahtisus. 27.03.08 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Lapsel algas haigus 5 päeva tagasi. palavik ei olnud kõrge vaid 37,1 (kaenla alt) ja kõht ei olnud ka muret tekitavalt lahti (kaka oli puderjas seedimata toidu tükid sees ning ta kakas päeva jooksul paar korda), aga ta oli väga uimane tahtis palju magada ja kui oli üleval nutis ta lohutamatult kuni jäi uuesti magama. kuna oli pühadeaeg kutsusin õhtu hilja kiirabi.
meid viidi haiglasse ja jäeti haiglasse sisse kuna laps oli alla aasta. haiglas tehti lapsele vereproovid ja kakaporoovid. Esimese päeva vereproov näitas kerget põletiku ja naatriumi sisaldus oli veidi alla normi ja teise päeva vereproov näitas, et kaalum on veidi üle normi. kakast rotaviirust ei leitud. haiglas meile mingit ravi ei antud. kuna lapsel oli parem ning palavik oli ka väike siis lasti kolmandal haigla päeval meid koju. haiglas öeldi, et anda lapsele palju juua ja smecta pulbrit.
õhtul hakkas laps oksele ja kõht läks ka vesivedelaks. midagi tal see õhtu sees ei püsinud. sain anda talle ainult pikemate vahedega teelusikate kaupa kummeliteed. järgmine päeva hommikul ta sõi natuke ja jõi teed. kui palavik tõusis siis ta magas enamus aega ja palavik oli 38,2C* (pepust mõõdetua, ka edaspidised temperatuurid). Päeval söögi isu tal ei olnud, aga juua ta ikka vastu võtis. Öösel tõusis palavik 39C*. panin talle paratsetamooli küünla palaviku alandamiseks.
järmine hommik tundus tal parem olla temperatuur oli 37.7C* ja söögiisu oli tagasi ja juua tahtis ka päris palju ning isegi mängis oma mänguasjadega. aga paari tunni pärast tõusis palavik 39,5C*-ni. Palaviku saime alla kuni 38C*, mis püsis ka enamus päeva. õhtul tõusis palavik 38,7C* ja ta muutus välimuselt äkki ahtaks. silmad vajusid auku ja kaalult oli ka väga kerge. järgneval ööl tal erilist und ei olnud ning ta nõudis pidevalt juua ja sõi ka korra.
Täna hommikul on ta veidi rõõmsa, aga on näha, et ta on nõrk ja jõuetu.
mure on mul selles kas ma olen teda ravides toiminud õigesti ja kas selline kõhnumine on haiguse juures normaalne.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Kirjelduse järgi oli Teie lapsel äge viiruslik kõhulahtisus, millele on iseloomulikud palavik, oksendamine ja vesivedel roe. Sellise haiguse korral on kõige tähtsam pakkuda lapsele piisavalt vedelikku, sest kõhulahtisuse korral kaotab laps roojaga vedelikku ja mineraale ja kaotatud vedelik tuleb asendada. Selleks sobib kõige paremini Rehydron pulbrist valmistatud lahus. Kuna ma ei tea Teie lapse kaalu, aga arvestades, et keskmiselt kaalub 11 kuune laps 10 kilo, siis tema ööpäevane minimaalne vedelikuvajadus on 1 liiter. Tõenäoliselt tekkis Teie lapsel vedelikupuudus, mille sümptomiteks ongi kaalulangus ja aukus silmad, loidus, janu. Peaksite lapsele pakkuma piisavalt juua ja soovitavalt Rehydron lahust, milles on olemas ka vajalikud mineraalid. Smecta pulbrist valmisatud jook mineraale ei asenda. Oluline on jälgida lapse pissimise sagedust, harv pissimine näitab ka vedelikupuudust.

Edu soovides,
Tiia Voor

Edu soovides