10-kuune kakab liiga tihti 13.02.08 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere

Millest võib see tingitud olla, et peagi 10-kuuseks saav laps kakab keskmiselt 5-6 korda päevas? 4-5 kuuselt kakas normaalselt, ca 1-2 korda päevas, kui umbes 6-kuuselt hakkas sagedamini kakama. 6-kuuselt tehti ka kakaproov, millest ilmnes stafülokokk bakter. Olen teinud mitu Protexin Restore'i kuuri, Enteroli kuuri - kuid ei miskit. Samuti olen katsetanud erinevaid rinnapiimaasendajaid, allergianähte ei ole ja Aptamil Pepti 2-nädalane kuur ei mõjutanud eriti seedimist. Lapsel hea isu, sööb lisatoitu ca 3 x 200g + 3 x RPA (lapse kaal u. 9800g). Seni olen vältinud gluteeni sisaldavaid toiduaineid ja piimatooteid. Sõltumata menüüst tundub päevane kaka vedelam, õhtupoole 'ilusad pätsikesed'. Tundub, et aeg-ajalt vaevavad poissi ka öised gaasimured. Enam ei oska midagi ette võtta - kas tuleks perearstilt nõuda mingeid teste või tuleks pöörduda eriala arsti poole? Lapsel on ka pikaajaline köha (teadmata täpset põhjust), kuid seni olen AB vältinud, et mitte lapse seedesüsteem omakorda üle koormata.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Teie lapsel on mitu muret kõhulahtisus ja pikaajaline köha, siis soovitan ikkagi pöörduda nende probleemidega esmalt perearsti juurde. Perearst teeb esmased uuringud ja vajadusel saadab lapse eriarsti juurde.
Kui laps on viimastel kuudel rahuldavalt kaalus juurde võtnud (400-600 g kuus), siis ei ole väga suureks muretsemiseks põhjust.
Stafülokokk bakter on normaalne sooletrakti mikrofloora ja seda leidub pea iga lapse kakaproovis, st ka ilma kõhulahtisuseta laste roojas. Seega ma ei arva, et 6-kuusel oleks stafülokokk kõhulahtisuse põhjustajaks.
Kas 6-kuuselt, kui laps hakkas sagedamini kakama, hakkas ta saama ka lisatoitu?
Allergia võib väljenduda nii seedetrakti sümptomitega kui ka pikaajalise köhana.
Tsöliaakia ehk gluteenenteropaatia korral on üheks sümptomiks kõhulahtisus, kuid ilma haigust diagnoosimata, ei ole õige rakendada gluteenivaba dieeti.

Edu soovides,
Tiia Voor