kõhukinnisus 01.02.08 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere,
2-aastasel poisil kakal käimine harv ja valulik. Probleem on kestnud juba kuid ja nüüd on tal muidugi juba paaniline hirm potile minna. Toitumise muutmisega on vahe saanud 1-2 päevaseks, kuid väljaheitega koos tuleb siiski ka verd, tundub et eelnevatest punnitamistest on miski seal katki. Kakamise alguses on kõvem tükk, mis veritsust annab, pärastine laar on pehme.
Kas on äkki ravimeid - pehmendavaid küünlaid või suukaudseid?
Dupalac ja vaseliiniõli erilisi tulemusi pole andnud.
Küsin ka kas toitumise jälgimisest piisab või on vajalik eriarsti visiit? Mis oleks toitumise juures tähtsaim - vee joomine hommikuti, õli lisamine toitudesse, kiudaineterikast toitu, värsket juur- ja puuvilja, viljalihaga mahla? Tõenäoliselt annan talle siiski midagi täitsa valesti, kuna see esimene cm väljaheitest on kõva. Kas toitumise juures on veel mingeid nõkse - vähe aga sageli ? Poisile ei meeldi ka suured tükid toidus ja leiba sööb ta väga harva, üldse kehva närija. Olen teinud täisteraleivast leivasuppi - on sellel mõtet?
Tänan, kui leate aega vastata.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Väikelastel on suhteliselt sageli probleemiks tahtlik roojamise tagasihoidmine ja kõhukinnisus just valuliku roojamiskogemuse järgselt. Probleemi lahendamiseks peab kasutama sobivaid suukaudseid lahtisteid, et roe muutuks pehmeks ja laps ei suudaks roojamist tagasi hoida. Valutu roojamiskogemuse korral poti- ja roojamiskartus kaob.
Üks parim ja enamkasutatav ravim on Duphalac, sest see ravim ei imendu seedetraktis ja annust võib suurendada kuni 2 ml ühe kilogrammi kehakaalu kohta ööpäevas ilma kõrvaltoimeid kartmata. Duphalaci võib kasutada mitu kuud ja peab kasutama nii kaua, kui laps hakkab iga päev kakama, seejärel võite ravi annust hakata langetama 5 ml kaupa. Kui roojamine muutub harvemaks, siis uuesti doosi tõsta. Kui Duphalac ei toimi, siis võib kasutada lühiaegselt Guttalaxi (5-6 päeva).
Seda Te juba teate, et kuidainetevaene toit ning vähene vedelik on üks kõhukinnisuse põhjus. Toit peab sisaldab kuidaineid, mis muudavad roojamassid pehmemaks ja ergutavad sooletööd. Kiudaineterikkad on köögivili, puuvili, teraviljatooted, eriti just täistera ja kliid. Proovige anda erinevaid täisteraputrusid ning köögi- ja puuvilja. Roojamassid muutuvad pehmemaks ka ploomi, punapeedi söömisel. Ka vedelikku peab laps tarbima piisavalt. Janu kustutamiseks sobib vesi või mehud. Kui laps joob söögikordade vahele palju magusaid mahlasid ja piima, siis need tekitavad küll täiskõhu tunde, kuid ei anna roojamassi. Seedetrakti normaalseks tegevuseks on oluline, et laps sööks kindlatel toidukordadel ja ei "näksiks" vahepeal.
Kui probleem püsib vaatamata ravimitele ja toidu korrigeerimisele, soovitan pöörduda gastroenteroloog vastuvõtule (Tallinna Lastehaiglas dr. K. Luts ja Tartu Lastekliinikus dr. T. Rägo). Saatekirja annab perearst.

Edu soovides,
Tiia Voor