7,5 kuune ja kõhukinnisus 01.02.08 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Laps on 7,5 kuune ja kakab keskmiselt 3 päevaste vahedega ja siis on kaka natuke plastiliinjas. Kakamine muidu vist eriti vaeva ei tee, natuke punnitamist ja ongi kaka mähkmes. Laps sööb rinnapiima ja natuke ka püreed. Ta ei ole eriti isukas püreesööja, päeva jooksul sööb vast kokku 60 g lisatoitu ja seda ka suud lahti meelitades (ta ei taha lusika jaoks suud lahti teha). Vett talle ka eriti anda ei saa, sest tassist ta ei oska veel juua ja sülitab kõik vee välja ning lutipudelit ei tunnista. Rinda saab küll iga toidukord peale püree söömist. Sööb ka öösiti rinda.
Laps on muidu rahutu ka päeval ja öösel, aga ma ei ole kinde, kas just kakamise pärast või hammaste või millegi muu pärast.
Kuidas saada laps igapäev kakama? Kas ta üldse peaks igapäev kakama või võib ka 3-päevaste vahedega kakada?
Oleme proovinud ploomipüreed ja mehu, aga need ei aita.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Rinnapiimatoidul oleval lapsel võibki roojamissagedus olla iga päev või üle mitme päeva. Kui laps kasvab ja võtab kaalus juurde hästi ning roe ei ole kõva ja roojamine ise ei põhjusta valu ja vaeva, siis ei ole imikul kõhukinnisust ega pole vaja muretseda.
Kui aga kõhukinnisus tekitab probleeme lapsele, siis kõige sagedasem kõhukinnisuse põhjus on toitumisvead -kuidainetevaene toit ning vähene vedelik. Rinnapiim seeditakse väga hästi ära ja seepärast ei teki jääki, mis ergutaks soole tööd ja tühjenemist. Laps peaks sööma 200-300 g lisatoitu ja 700-800 ml rinnapiima või piimasegu. Lisatoidu andmine on oluline, sest just lisatoit sisaldab kuidaineid, mis muudavad roojamassid pehmemaks. Proovige anda erinevaid putrusid ning köögi- ja puuviljapüreesid. Pudrule võite lisada 1-2 teelusikatäit nisu- või kerakliisid, mis sisaldavad palju kiudaineid, ning 1-2 tl õli või võid. Roojamassid muutuvad pehmemaks ka ploomi, punapeedi söömisel.

Edu soovides,
Tiia Voor