Allergia 09.01.08 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Minu tütar on 8-kuune, saab rinda ning lisatoitu 3x päevas. Juba mõnikord enne lisatoiduga alustamist ja nüüd pidevalt on tal põsed punetavad ja karedad. Mõnikord rohkem, mõnikord vähem. Tavaliselt on põsed kõige punasemad õhtuti, eriti peale pärastlõunast uinakut ning tissitamist. Eeldatavasti allergia. Ise ma teada-tuntud allergeene ei söö, piimatoodetest küll tarbin keefiri ja juustu. Käisin dermatoloogi juures ja näitasin meie söögigraafikut ja minu kirja pandud naha reaktsioone ning ta ei osanud konkreetset seost mingite toiduainetega välja tuua. Algselt arvasin küll, et kõrvits tekitab allergiat, kuid nüüd pole talle seda 3 nädalat andnud ning olukord on jälle halb, isegi jalgadele tuli punetus.
Kuna ta on väga liikuv, seisab toe najal püsti, käputab jne ning mõnikord pirtsutab söömisega ja seega pole väga suure kehakaaluga (72 cm pikk ning 7800 g raske), siis ei tahaks eriti tema menüüst jälle kõike välja võtta ja hakata pakkuma vaid ühte lisatoitu 2 nädalat järjest ning siis ükshaaval lisada juurde.
Kas soovitate minna allergoloogi juurde? kuidas toimub muidu allergiatestide tegemine, pole ise kunagi allergiaga lihtsalt kokku puutunud.
Dermatoloog soovitas beebikööma jaoks Excipial U Hydrolotionit, lugesin, et seda võib kasutada ka atoopilise dermatiidi puhul - kas võin seda põskedele määrida? Mul on olemas ka Sibicort, mida kirjutati lapsele peas ühele punetavale laigule, kuid see vist hormoonsalv ning seda igapäevaselt pole hea põskedel kasutada?
Muidugi on võimalus, et need punetused lähevad ise üle, kui laps on vanem. Mida soovitate, kas lihtsalt oodata või siiski minna allergoloogi juurde?
Suured tänud ette!

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Soovitan Teil minna allergoloogi vastuvõtule, et välja selgitada allergeen ehk allergiat põhjustav aine. Kindlasti võtke kaasa ka toidupäevik. Allergeeni kindlaks tegemiseks kasutatakse nahateste või vereproovi. Nahateste tehakse küünarvarre painutuspinnale, kuhu pannakse tilk allergeenilahust ja tehakse spetsiaalse lantsetiga pindmine torge ning 15 minuti pärast hinnatakse testide tulemusi. Torge on tõesti pindmine, nii et veretäppigi ei teki ja tuntav nagu sääsehammustus. Valus testide tegemine ei ole, kuid lapse kätt hoitakse paigal ja see lastele ei pruugi meeldida. Vereproov võetakse veenist ja vastuse saate umbes nädala pärast.
Allergeeni väljaselgitamine on vajalik, sest toiduainete väljalülitamine lapse menüüst ilma põhjuseta pole soovitav. Nii võib jääda mõnest toitainest vajaka.
Kui nahalööve on punetav ja ketendav võite kasutada Sibicorti kuni kaks nädalat ühte kohta. Lisaks hormoonsalvile peab lööbe korral kasutama ka niisutavat ja pehmendavat kreemi, mida saate apteegist osta ilma retseptita. Nii Sibicorti kui ka niisutavat kreemi määrige nahale kaks korda päevas, enne Sibicort ja seejärel niisutav kreem. Kui lööbe punetus on taandunud, võite jätkata kreemitamist ainult niisutava kreemiga.

Edu soovides,
Tiia Voor