3 kuune laps kakab üliharva 12.12.07 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere,
Meil on selline mure, et 3 kuune laps kakab väga harva, umbes 1 kord nädalas (see kestab juba 1,5 kuud) ja ainult siis, kui anname talle Duphalaci, kusjuures kaka kogus on tohutult suur (laps sööb ainult rinnapiima). Nüüd anname talle Duphalaci iga päev nädala jooksul, aga laps ikka ei kaka, juba 6 päeva. Meie lastearst saatis meid kõhukoopa ultrahelisse, kus saime vastuse: Maks on ühtlase struktuuriga, keskjoonel 37 mm (-0,25 SD).Maksasisesed veresooned ja sapiteed ei ole laienenud. Sapipõie sein on õhuke, sisaldis ühtlane. Pankreas on ühtlase kajaga, ei ole mahult suurenenud. Põrn on ühtlase kajaga , 49 mm (norm.). Parem neer 55mm (+1.0 SD), vasak neer 51 mm (+1.25 SD). Neerude struktuur on tavaline, neeruvaagnad, -karikad ei ole laienenud. Kusepõis on täitunud, sein on õhuke, sisaldis ühtlane. Vaba vedelikku kõhukoopas ei ole. Sigmasoole laienenud (D19 mm), jämesoolelingudes rohkelt soolegaasi. Sooleperistaltika väga loid.
Nagu mina sain selle jutust aru, laps ei kaka just aeglase peristaltika tõttu. Kuidas on võimalik lapse peristaltikat stimuleerida? Ei saa ju kogu aeg talle lahtistit anda, muidu pärast ise ei kaka. Olen väga mures... Pluss lapsel on pidevalt gaasid, ise juba ammu loobusin gaase tekitavast toidust, aga gaasid ikka vaevad last. Äkki gaasid võivad samuti olla harva kakamise põhjusena?
Jelena

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Mõnel rinnapiimatoitu sööval imikul imendub rinnapiim nii hästi, et jääki ei jää palju ja laps roojab harva, kuid roe ei ole tihe-kõva või pabulatena. Sel juhul ei ole vaja üldse sekkuda. Kui lapse roe on kõva, roojamine valus ja vaevaline, võib kasutada Duphalaci. Duphalac ehk laktuloos ei imendu soolest ning ei pea kartma üleannustamist. Laktuloos soodustab soole motoorikat ja pehmendab roojamassi ning ei ole tavalises mõttes lahtisti. Duphalaci võib kasutada isegi kuude kaupa. Gaasivalude korral aitab Espumisani või Sab-simplexi või Cuplatoni regulaarne kasutamine. Vahel aitab kõhukinnisust leevendada ka kõhu masseerimine, võimlemine, ujutamine. Nelja kuu vanusele lapsele võib hakata pakkuma väikeses koguses köögivilja- või juurviljapüreed, milles on soolemotoorikat stimuleerivaid kuidained.
Kui nendest abinõudest ei tule kergendust ning lapse roojamine on vaevaline ja kaaluiive halb (vähem kui 600-800 g kuus), peaks last konsulteerima lastearstiga. Enamasti on kõhukinnisus küll funktsionaalne st puudub haiguslik põhjus, kuid vahel väga harva on kõhukinnisuse taga peidus sooletrakti haigus.

Edu soovides,
Tiia Voor