Väike palavik 30.10.07 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere! Mul mure 6 aastase poja pärast! Ta käib lasteaias (mina olen tema rühmas õp.abi) ja haigestub väga tihti. Niipea kui keegi rühmakaaslastest on nohus ,saab ka tema selle .Ja kurk jääb ka haigeks,köha on harvemini.Iga haigestumisega kaasneb ka palavik ,mis kestab paar nädalat (37,2-37,5) Haigus taandub alles peale antibiootikumi võtmist! Tema silmaalused on sinakas-lillad.Palaviku kohta olen tohtrilt saanud vastuseks-omapära.Hea on see ,et vaatamata kõigele on pojake rõõmus ja kraps!
Ettetänades Merle.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Lapsed põevad sageli viirusinfektsioone, sest nende immuunsüsteem on veel lõpuni välja arenemata. Immuunsüsteem, mis kaitseb nakkushaiguste eest, toodab erinevaid nakkushaiguste eest kaitsvaid ained. Eelkoolieas lapsel on nii hingamisteede kui ka seedetrakti limaskestal vähe kaitsekehi ja neid saab olema rohkem olema alles puberteedieaks. Seepärast peetakse normaalseks, et väikelaps põeb hingamisteede viirusinfektsiooni 8-9 korda aastas ja kõhulahtisust paar korda aastas. Sellist sagedast põdemist tuleb ette just lasteaialastel, sest tiheda kontakti korral on võimalus köha-nohu tekitavat viirust ka teistelt lastelt kergesti saada.
Tavaliselt on nohud-köhad põhjustatud viiruste poolt ja antibiootikum ei aita. Kui haigus paraneb kiiresti ilma pikkade antibiootikumikuurideta ja ei teki tüsistusi, siis pole põhjust immuunpuudulikkust kahtlustada. Kui aga esinevad korduvad bronhiidid, neeruvaagna-, kopsu-, keskkõrva- ja põskkoopapõletikud (viimased küll alles alates 5. eluaastast) vajaks laps lisauuringuid. Näiteks saab vereanalüüsis määrata kaitsekehade (immuunglobuliinide) taset ja rakulise immuunsuse näitajaid. Analüüside tegemiseks vajate perearsti saatekirja. Soovitaksin veel Teie lapsele allergoloog-pulmonoloog konsultatsiooni, sest sagedaste põdemiste põhjusena tuleb ka allergia ja muud kopsuhaigused välja lülitada. Kui kurk on sageli haige, siis ka Kõrva-nina-kurguarsti konsultatsioon oleks soovitav.
Kahjuks pole ühtki väga head vahendit immuunsüsteemi küpsemise kiirendamiseks. Parim vahend nakkushaiguste vältimiseks on rahvarohkete kohtade vältimine, mitmekülgne toitumine ja füüsiline tegevus vabas õhus.

Edu soovides,
Tiia Voor