E.Coli bakter. Murest murtud ema. 04.07.07 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere, minul on selline mure. Olin oma 1,5 kuuse pojaga haiglas, kus avastati lapsel colibakter. Põletikunäitaja tõusis meil koguni 103-ni, põletik saadi alla ja coli organismist välja, vähemasti nii näitas külv. Nüüd 1,5 kuud hiljem kordus sama asi, läksime kohe haiglasse, kust aga valvearst meid kodusele ravile saatis, määras raviks Zinnati. Tegime kuuri 10 päeva ja peale kuuri 5-dal päeval läksime pissiproovi viima, jälle leukotsüüdid üle 500, veri aga oli korras. Saadeti uus külv, mis näitas taas colibakteri olemasolu. Hetkel võtame me nitrofurant... ja katsume leukotsüüte alla saada. Kui põletik organismist väljas, läheme haiglasse kus tehakse kontrastuuring. Eelmisel korral haiglas vaadeldi neere ultraheliga ja need olid korras. Küsimus siis järgmine, millest selline asi tekkida ja korduda võib, on sellel äkki seost uriini tagasivooluga? Mis on sellisel juhul üldse ravi ja mis halvimal juhul üldse juhtuda võib? olen nii mures ja nutan ainult vahetpidamata ja tunnen, et mul endal hakkab lihtsalt kõige selle keskel jõud otsa lõppema. Ja perearst ei suuda mite ühtegi adekvaatset vastust anda, ainult, et mingi neerupatoloogia seal on. Aga milles siis asi, kas seda colit võib ta minult ka saada?

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Echerichia coli ehk kolibakter ehk sooolekepike on inimese soolefloora normaalne bakter, mida võib leida kõikide inimeste soolestikus ja haigust ei põhjusta. Kuid teatud bakteritüved võivad olla ka haigustekitajad. Näiteks hinnatakse kolibakterite sisalduse järgi ujumisvee puhtust. Kui aga soolekepike sattub kuseteedesse ja hakkab seal paljunema, võib põhjustada kuseteedepõletiku.
Teie kirjas toodud andmete järgi on põhjust arvata, et Teie lapsel oli kuseteedes põletik, mida ravitakse antibiootikumidega, Kui kuseteedepõletik kordub, peab tegema kindlaks, et korduva põletiku tekkimise aluseks ei ole väärarengud. Uh-uuring on Teie lapsel tehtud ja selle alusel neerudes väärarenguid ei leitud. Kusejuhade hindamiseks ja uriini tagasivoolu väljalülitamiseks peab tegema kontrastainega röntgenuuringu, sest uriini tagasivool võib tekitada korduvaid põletike kuseteedes. Röntgenuuringu alusel antakse hinnang, kui tugev on tagasivool ja väga tugeva tagasivoolu korral tehakse vajadusel operatsioon. Korduvate kuseteedepõletike puhul on oht neerukoe armide tekkele. Et vältida kuseteedepõletiku kordumist tehakse profülaktilist ravi nagu Teie lapselegi.

Lugupidamisega,
Tiia Voor