pidev palavik lapsel 21.06.07 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Meie tütar on hetkel 8 kuud ja 2 päeva vana. Täpselt 7 kuu vanuselt jäi tütar haigeks - oli nohu ja palavik soolest kraadides /midagi maha arvamata/ oli 38,1-38,2. Paari päeva pärast selline palavik taandus, nohust saime ca 7 päevaga lahti. Samal ajal läks kogu ülemine igemerida paiste ja nüüd kuu aega hiljem lõikusid kaks ülemist esihammast (õigem oleks öelda, et lõikusid osaliselt - hambad on laiad ja mõlemal on näha vaid sisemine nurk, välimised on veel igemetes). Nüüd juba täpselt kuu aega püsib selline imelik palavik - kohe pärast ärkamist on kraadiklaasi näit ca 36,8 - 37. Juba 45 minutit hiljem tõuseb kraadiklaasi näit 37.7-ni /harva 37,6 või 37,8/. Kraadin peamiselt soolest, sest kaenla alt kraadimine ei taha õnnestuda - tüdruk on liiga püsimatu ja hakkab kohe väänlema, jõudu vastupunnimiseks jätkub piisavalt, seega kaenla alla paneme kraadiklaasi ainult koos abikaasaga; kraadiklaasi näit on stabiilselt 37,2-37,3. Perearst arvas, et palavik püsib hammaste tõttu, kuid sellegipoolest tegime kaks vereanalüüsi - nii tavalise kliinilise kui ka CRV määramiseks / 2 nädalat tagasi/. Kliiniline oli korras ning CRV näit oli ka kõigest 0.5. Kogu see aeg on laps olnud tavaline - hea söögiisu ja unega, hästi aktiivne, rõõmsameelne, normaalse soolestikutööga ning kaaluiive on ka korras /kuuga võttis tüdruk juurde ca 450 g, kaalub praegu 8,8 kg ja on 67.5 cm pikk/. Arst ütles, et peale hammaste lõikumist oleks palavik pidanud juba alanema. Lugesin lastearsti dr. H. Grünbergi küsimusi-vastuseid palaviku kohta ja oma üllatuseks avastasin, et korduvalt on murelike vanemate küsimusele vastuseks olnud see, et soolest kraadides algab palavik 38-st, kaenla alt 37,3-st. Rääkisin sellest ka meie perearstile, aga tema vaidleb vastu ja väidab, et see on vale, et palavik soolest kraadides algab 37,4-st, hoides meid juba pikemat aega ärevuses ja rahutuses. Nüüd helistas uuesti ja lubas mõelda, milliseid analüüse veel teha võiks. Tahtmata seada kahtluse alla meie perearsti kvalifikatsiooni, tekkis siiski soov enda rahustamiseks Teie käest üle küsida - millisest kraadiklaasi näidust siis ikkagi algab palavik (mida arstitudengitele õpetatakse????) ja mis Teie arvates võiks sellise kehatemperatuuri põhjuseks olla?

murelikud lapsevanemad

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Mõõtes palavikku pärasoolest peab alati lahutama 0,5 kraadi. Lastel ei loeta palavikuks väikest temperatuuri tõusu kaenla alt mõõdetuna 37,1-37,3 kraadi, kuna laste termoregulatsioon (kehatemperatuuri reguleerimisvõime) on ebaküps. Nii võib kergesti pärast soojas magamist, müramist, nutmist jms saada kehatemperatuuriks väikese "palaviku". Ka pärast ägedat haigust võib mõneks nädalaks püsima jääda väike kehatemperatuuri tõus.
Kui lapse üldseisund on hea, perearst ei leidnud lapse läbivaatamisel mingisuguseid haiguslikke tunnuseid, analüüsid on korras ja Teil puuduvad kaebused lapse suhtes, siis võib lihtsalt last jälgida, ega pea iga päev tema kehatemperatuuri mõõtma.
Kui kehatemperatuur püsib kõrgena (kaenla alt mõõdetuna >37,4), siis vajaks laps uuringuid haiglas, et välja selgitada palaviku põhjus.

Edu soovides,
Tiia Voor