3-kuusele vaktsiini mõju 09.06.07 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere! Meile tehti nüüd 3-kuuseks saades kolmik-süst(3 päeva tagasi). Selle tagajärjel muutus nii 45 minuti pärast laps virilaks.Aja möödudes hakkas kõvasti nutma. Jalale tehtud süst muutus järjest punetavamaks. Nutt läks järjest kõvemaks ja rahustada teda ei õnnestunud. Muidu lohutaks rinna pakkumine , kuid söögist keeldus. Panime ka efferalgani küünla -ei mõjunud. Ja siis äkki tõmbas käed rusikatesse ja surus huuled nagu tohutu valuga kripsu ja hoidis hinge kinni. Hing oli nagu paar sekundit kinni ja hingamine vallandus nagu seejärel röökimisega+gaasidega. See kordus ja kordus.Tormasime haiglasse päevapalatisse ja seal tehti Predmisoloni 12,5mg süst. Alles siis hakkas tasapisi hingamine normaliseeruma. Meid ehmatas see väga. Nüüd ei julge temast me enam eemaldudagi-pidevalt vaatame kuidas hingamine on. Süsti koht läks haiglas selliseks lillakaks ja kõvaks-nii 2cm suuruselt. On kõva siiani. Nüüd on saanud efferalgani küünlaid ja kõvale kohale oleme teinud viinakompressi. Laps on nüüd küll rõõmsameelne, kuigi magab tavapärasest päeval rohkem ja sügavamalt,kauem. Öösiti on ta väga hea magaja (hiljemalt 21-5.30) , v.a. süstiöö. Oleme väga mures ja hirmul järgmiste süstide ees. Mida rvate Teie ? Teid ettetänades murelik ema

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Vaktsiinidel on kõrvaltoimed nagu ka ravimitel. Paikse reaktsiooni (turse, valu)põhjuseks on vaktsiinides olev abiaine - alumiiniumsool. Paikse reaktsiooni korral võib teha jahutavat kompressi, väga tugeva valu korral anda valuvaigistit, nagu Teiegi tegite. Lubatud kõrvaltoimed on ka rahutus ja väike palavik kuni 38 kraadi. Need sümptomid ilmnevad ööpäeva paari jooksul pärast vaktsineerimist ja kestavad paar päeva.
Kõige sagedamini tekitab kõrvaltoimeid täisrakuline läkaköha vaktsiin. Seepärast soovitatakse lastel, kellel on tekkinud reaktsioon, kasutada edaspidi atsellulaarset läkaköha vaktsiini.
Raskeid kõrvaltoimeid, mille tõttu ei ole lubatud edaspidine vaktsineerimine esineb üliharva ~1:1000000 doosi kohta. Vakstineerimise vastunäidustuseks on:
1. kõrge palavikuga ja raske kuluga haigus vaktsineerimise ajal
2. raske immuunpuudulikkus
3. krampidega ja progresseeruva kuluga närvisüsteemihaigus
4. sama vaktsiini eelneval manustamisel tekkinud ülitugev allergiline reaktsioon.
Kindlasti on vaktsineerimine hädavajalik, seeläbi kaitsete oma last raske ja vahel isegi eluohtliku nakkushaiguse eest.
Kahjuks ei oska ma kirja põhjal ütelda, Kui tugev oli Teie lapse reaktsioon vaktsineerimise järgselt. Kui Te aga saite kohe pärast Prednisoloni süsti koju, siis ilmselt ei olnud tegemist väga tõsise reaktsiooniga. Palun pidage nõu oma perearstiga, kellel kindalsti on Teie lapse kohta haigla väljavõte.
Mina soovitaksin vaktsineerimist jätkata kasutades atsellulaarset läkaköha vaktsiini.

Edu soovides,
Tiia Voor