Madal hemoglobiin 27.05.07 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere! Minu 1a ja 8-kuusel tütrel on hemoglobiini näitaja 107. Minu teada peaks alammääraks olema 110. Aga perearst väidab,et kõik on normi piires ja rauapreparaate lisaks pole mõtet anda. Aga olen ikkagi mures kuna pole perearstiga nõus. Öelge palun,kas peaksin ikkagi andma lapsele lisaks rauda ja kas ilma arsti retseptita on ka võimalik apteegist midagi samalaadset osta? Täpsustuseks veel,et laps sööb veel rinda ja päris palju,ning lisatoitu sööb suhteliselt vähe(üritan küll iga päev anda ka natuke liha kuid talle see eriti ei maitse). Ette tänades Anu.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Hemoglobiin 107 g/l on madal. Rauapuudust näitavad kaudselt ka muud analüüsinäitajad nagu MCV ja MCH.
Ilma retseptita pole võimalik ravivaid rauapreparaate osta, küll aga profülaktilist annust sisaldavaid vahendeid.
Kõige olulisem rauaallikas on siiski liha. 1aasta ja 8kuune laps ei tohiks süüa piimatooteid, kaasaarvatud rinnapiim, üle poole liitri päevas. Muidu polegi tal isu lisatoidu järgi, sest kõht on täidetud piimaga. Liha proovige anda püreestatud kujul. Viinerid ja vorstide ei ole liha allikaks. Parim on punane tailiha.
Soovitan vereanalüüsi korrata ja seejärel perearstiga veel kord nõu pidada.

Lugupidamisega,
Tiia Voor