Ninast ajab piima välja... 22.05.07 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Mul on 2näd tütar. Annan talle rinnapiima, kui ükskord sõime siis jäi ta rinnal magama, hoidsin teda natuke üleval et ta kõõksud välja laseks, kui panin ta voodisse pikali, külili, siis tegi ta silmad lahti , võtsin ta uuesti sülle ja ta hakkas oksendama ning ninast ajast piima välja, ning jäi hingetuks,hakkas lämbuma..helistasin kohe kiiraabisse, kui kiirabi jõudis siis laps oli hakanud juba hingama kuid vaevaliselt, ning arstid hakkasid tal ninast tatti välja pumpama ning ütlesid et tal nohu, et seepärast hakkas lämbuma et nina oli tatti täis ja ei saanud enam hingata..Läksime igaks juhuks haiglasse, sealne lastearst ütles et lapsel ei ole mingit nohu, et hingab ilusti, kui magab.. Arst ütles et jäi hingetuks seetõttu et toidan üle lapse, ise tean et last ei saa üle toita kui annan rinda.. Niisiis nüüd olen jälle kodus ning anna talle süüa iga 2-3 tunni tagant ning laseme kõik krooksud ka ilusti välja, kuid kui ta magama panen, külili, siis ikkagi hakkab ta ninast piima välja ajama.Ning üks ninapool nohiseb nagu, kui pumbaga tõmban siis ei tule eriti palju tatti, nohu tal nagu ei oleks. Millest see siis tingitud on, et ta ninast pima välja ajab ning kas see siis on eluohtlik v ei? Miks ta siis tookord lämbuma hakkas? Loodan väga et saate mu jutust aru ja oskate vastata, olen väga mures...

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Imikutel on toidu tagasiheide sage probleem. Nagu ma kirjast aru saan, esineb teie lapsel just toidu tagasiheide ja mitte oksendamine. Toidu tagasiheide tekib seepärast, et imikute seedetrakt on ebaküps ja mehhanismid, mis peaksid ära hoidma piima tagasivoolu maost söögitorusse ja suhu, ei tööta veel hästi. Toidutagasiheite vähendamiseks on väga oluline koos toiduga sissesöödud õhk välja lasta ehk siis lasta krooksud välja söötmise aja kui ka pärast söötmist. Ka võib abi olla peaaluse kõrgemale tõstmisest pannes padi madratsi alla. kindlasti ei tohi last panna otse padjale magama, sest siis võib tekkida lämbumisoht.
Kui laps võtab kaalus vähe juurde, siis soovitan pediaatri poole pöörduda.

Edu soovides,
Tiia Voor