lapse liigesed 02.04.07 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere
Mul tekitab muret see et, lapsel kes on 11 kuud vana väga tugevasti prõksuvad liigesed. Kui võtan ta sülle kuulen raginat seljas ja kui ta tõuseb püsti ragisevad jalad.(ei oska seda õieti nimetada kuid loodan et te saite minust aru)

Ettetänades vastuse eest

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Mõnel inimesel võivad liigesed liikumisel ragiseda ja prõksuda ning see ei ole haiglaslik tunnus. Kui liigeste "raksumisega" ei kaasne mingit valu ega turset, võib tegemist olla lihtsalt iseärasusega. Eriti võib sellisei "häält tegevaid" liigesesid olla sidekoe nõrkuse korral. Sidekude on ka kõõlused ja sidemed liigestes ning nende ümbruses ja ülesandeks on fikseerida ja hoiada meie liigeseid õiges asendis. Kui sidekude on nõrgem, siis võibki liigeste liikumine tekitada helisid.
Kas Teie suguvõsas või pere on olnud liigeshaigustega inimesi? Välistada tuleks igaks juhuks liigesepõletikud - seda saab teha perearst. Kui perearst leiab, et põletikulised muutused puuduvad, siis ei ole selline "raksumine" mitte kuidagi liigestele ohtlik. Kui mure püsib, siis soovitan nõu pidada lastereumatoloogiga, selleks vajate perearstilt saatekirja.

Lugupidamisega,
Tiia Voor