Vaktsineerimisest 11.03.07 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere,
Sooviksin teada, kas mittetäielikul vaktsineerimisel on toime nõrgem või tekib immuunsus lihtsalt lühemaks ajaks. Laps (11-kuune) saanud seni 2 DTP (puhastatud läkaköha komponendiga) ja 2 B-hepatiidi süsti. Pärast teist DTP vaktsiiini tekkisid lapsel paari päeva pärast uinumisel tõmblused/värinad. Epilepsia välistamiseks tehti EEG, mis oli kõrvalekalleteta. Muid uuringuid esialgu vajalikuks ei peetud. Nüüd sooviksingi teada, kas lükata edasised vaktsineerimised määramata ajaks edasi, kuni olen veendunud, et laps ikkagi terve on, või kaob sellisel juhul ka vaktsineerimiste senine toime? Kas on kuidagi ajaliselt mõõdetav, millise kaitse annavad 2 vaktsineerimist kolme/nelja asemel või ei ole seda võimalik niimoodi hinnata? Ehk olen liiga ettevaatlik, aga ma väga julgelt vaktsineerimistega jätkata ei tahaks, ka ei ole vist võimalik epilepsiat välistada, ehkki EEG oli korras. Lisan, et lapsel tekkis sünnitusel asfüksia, apgarid 2/7/8. Ka oli tegemist pisut enneaegse ja hüpotroofilise lapsega (sünnikaal 2300g 36-l rasedusnädalal). Senine areng igati eakohane ja muid terviseprobleeme pole esinenud.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Konsulteerisin Teie küsimust lastearst Sirli Meristega, kes on üks tunnustatumaid vaktsineerimise valdkonna spetsialiste Eestis ja ta vastas järgmiselt:
Uuringute põhjal teada 3 doosi järgne efektiivsus, mis on täisrakulise läkaköha vaktsiini puhul 85-95% ja atsellulaarse nn "puhastatud" puhul 75-90%. Arvatakse, et esimese doosiga saavutatakse 20-40% kaitsest ja järgmisega efektiivsus oluliselt tõuseb. Samas on läkaköha vastu piisava kaitse saamiseks lapseeas peetud vajalikuks kokku 4 doosi. On näidatud, et immuniseerimine 2, 4 ja 6 kuu vanuses vs 3, 5 ja 7 kuu vanuses vs 2, 3 ja 4 kuu vanuses ei oma olulist erinevust. Küll aga 3, 5 ja 12 kuud skeem annab teiseks elupoolaastaks mõnevõrra nõrgema kaitse. Läkaköha immuunsus vananeb 5-12 aasta jooksul viimasest doosist. Lõppkokkuvõttes võib järeldada, et saadud 1-2 doosi määrab rohkem selle, et hetkel ei ole kaitse maksimaalne ja vähem selle, et see kaitse ei kesta kaua.
B-hepatiidi vaktsiini puhul sama üldistus: efektiivsuse andmed on uuringutes saadud 3 doosi järgselt. Küll on näidatud, et 1. ja 2. doosi vahelise intervalli pikenemine ei oma olulist mõju lõppefektiivsusele, intervalli pikenemine 2. ja 3. doosi vahel resulteerub isegi kõrgema antikehade tiitriga kui lühema intervalli korral. Viimane teadmine ei oma olulist tähtsust, sest saadud kolmest vaktsiinidoosist tekib eluaegne immuunsus >95% lapseeas vaktsineeritutel ja >90% täiskasvanueas vaktsineeritutel.

Lisaks kirjutan omalt poolt. Vaktsineerimise absoluutsed vastunäidustused on: 1. äge, palavikuga kulgev haigus
2. progresseeruv ehk siis süvenev närvisüsteemihaigus
3. raske allergiline reaktsioon varasemale vaktsineerimisele
4. teatud vaktsiinid immuunpuudulikkusega haigetele
Teie kirjas toodud andmete põhjal ei oska ma ütelda, kas Teie lapsel on olemas mõni eelnimetatud vastunäidustus. Stabiilne ehk siis halvemaks mittemuutuv närvisüsteemihaigus ei ole vaktsineerimise vastunäidustuseks. Teie last uurinud neuroloog oskaks anda hinnangu, kas võiks olla kahtlus mingisugusele närvisüsteemihaigusele, mis takistaks edasist vaktsineerimist.

Lugupidamisega,
Tiia Voor