Kaaluiive 25.02.07 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere! Mul on mure oma pisipoja kaalu pärast. Sündides kaalus poeg 4800g ja 54cm, haiglast lahkudes kaalus 4720g. Nüüd 1 kuu hiljem on kaal tõusnud juba 6300g. Tegemist on rinnapiimalapsega. Süüa saab siis, kui nõuab. Üritan hoida söögivahesid, aga üle 2h ei venita kohe kuidagi välja. Viimasel nädalal on olnud probleeme ka magamisega. Päeval magab korraga maksimum 30minutit, siis ajavad gaasid lapse ülesse. Öösel istuks ka kogu aeg tissi otsas. Tundub, et tal on nii kergem gaasidest vabaneda. Kui tissi suust välja võtan, siis on hirmus paanika, suu hakkab käima ja pea rinda otsima. Mul on tunne, et tal ei tekkigi sellist küllastumise tunnet. Istub kaks tundi tissi otsas, vahetan rinda ja laps ei tee sellise maratoni peale nägugi, et nüüd aitaks. Mina olen see, kes lihtsalt selle söömise ära lõpetab. Küsimus, kas selline käitumine võib viidata mõnele haigusele? Olen tõsiselt mures.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Imikute keskmine kaaluiive esimese kuu jooksul on 800 grammi kuus. Küll aga rinnapiimatoidul olevad lapsed võivad juurde võtta ühe kuuga ka 1500 grammi. Kõige sagedasem pikaajalise imemise põhjus on rinnapiima puudus, aga Teie puhul ei tule see arvesse, sest laps on väga hästi kaalus juurde võtnud. Mõnel lapsel on ka lihtsalt väga suur imemisvajadus ja seetõttu armastab olla kaua rinnal, proovige anda imemislutti. Kui Teile tundub, et pika imemisaja põhjus on gaasides, siis kõigepealt vaadake üle oma menüü, et seal ei oleks gaasetekitavaid sööke (õunad, apelsinimahl, maiustused jms). Gaasivalude korral aitavad ka lapsele antavad ravimid näit. Sab-simplex, Cuplaton.

Edu soovides, Tiia Voor