Sinikad jalgadel 24.02.07 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere

Küsimus minu 3a. tütre kohta. Nimelt leidsin tütre säärtelt hulgaliselt sinikaid. Tegemist ei saa olla kukkumiste ega äralöömistega, kuna sinikad on pikijalga üsna kitsa triibuna, mujal jala külgede peal neid ei ole. Nüüd on lisandunud sinikad ka käsivarrele. Sinikad on u 1,5 cm läbimõõduga ja tumehallid. Need on püsinud juba mitu kuud. Näitasin täppe perearstile. Tema arvates on tegemist C-vitamiinipuudulikkusega. Laps on võtnud lastevitamiine (marsimehikesed) , söönud lisaks c-vitamiini ( väikesed kollased terad) ja menüüs on pidevalt porgandid, apelsinid, kiivid. Mingit paranemist ei ole näha . Lisaks kõigele eelnevale kaebab laps vahel ka kõhuvalu ( allpool roideid- kolmnurgas). Silmaalused on küll natuke sinakamad, kuid mitte märkimisväärselt. Hakkan tasapisi perearsti diagnoosis kahtlema ja seetõttu küsin nõu ka teilt. Äkki on tegemist hoopis maksa või maoprobleemidega. Ette tänades.
Murelik lapsevanem

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Ilmselt ei ole sinikate ehk hematoomide põhjus C-vitamiini puudus, kui olete tarvitanud C-vitamiini ja paranemist pole. Sääre eespinnad on traumadele kõige rohkem eksponeeritud ja see on kõige tavalisem koht hematoomide tekkeks äralöömise tõttu. Käsivarred aga pole nii traumadele avatud kohad ja sinna ei peaks kergesti sinikaid tekkima. Soovitan kõigepealt teha vereproov ja vaadata seal valge- ja punavererakkude (leukotsüüdid ja erütrotsüüdid) hulka ning vereliistakute e trombotsüütide arvu. Trombotsüüdid on just vastutavad verehüübimise eest ja nende vähesuse korral võivad kergemini tekkida sinikad. Kas lapsel on ka muid veritsusi näit ninaverejookse? Kui soovite täpsemat konsultatsiooni peaksite pöörduma lastearsti või laste hematoloogi poole Tartus või Tallinnas.

Lugupidamisega,
Tiia Voor