Laps pidevalt haige 19.01.07 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Minul on selline mure, et mu 1a 3kuune poeg on pidevalt haige. Esimest korda haigestus 5kuuselt (astmaatiline bronhiit, oli vist selline nimi...) ja peale seda on iga mõne aja tagant jälle palavikus-köhas-nohus, paar korda on kurk ka punane olnud. Detsembris hakkas lasteaias ka käima. Tavaliselt on nii umbes nädalaga terveks saanud, aga praegune kord on põhimõtteliselt juba detsembri keskelt saadik - alguses oli lihtsalt mingi viiruse moodi (peale kahte päeva lasteaias). Sellest sai juba nagu terveks, käis kaks päeva lasteaias ja jälle haige. Algusjärgus astmaatiline bronhiit, sai köha- ja nohurohtu, palavikualandajat ja Ventolin inhalaatorit (viimast ka 5kuuselt). Bronhiidi ohust sai üle, aga nüüd selline jama, et palavik läheb ja tuleb... Vahepeal kolm päeva ei olnud, siis tuli jälle vist üheks või kaheks päevaks. Siis kadus jälle ära ja eile õhtul tõusis jälle 37,7ni. Täna hommikul oli 37,5. Saan aru, et ta on veel nii väike ja immuunsussüsteem on nõrk ja hambad tulevad jne jne jne, aga kas asja taga võib midagi tõsisemat ja sügavamat olla? Kui olen proovinud meie lastearstiga sel teemal rääkida, teeb ta mulle pikalt-laialt selgeks, et ma ei tea meditsiinist midagi ja olen täitsa rumal ja kujutan endale asju ette ja et see ongi normaalne, mis toimub... Seda loomulikult viisakas keeles, aga ikkagi... Kas oskate mingitki nõu anda?

Tänan juba ette!
mures ema

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Teie mure sageli haige lapse pärast on loomulik. Õige on ka arusaamine, et väikelapsed põevad sageli viirusinfektsioone seetõttu, et nende immuunsüsteem on nõrk. Eelkoolieas lapsel on nii hingamisteede kui ka seedetrakti limaskestal vähe kaitsekehi. Neid saab olema rohkem olema alles puberteedieaks. Seepärast peetakse normaalseks, et väikelaps põeb hingamisteede viirusinfektsiooni 8-9 korda aastas ja kõhulahtisust paar korda aastas. Selline sage põdemine on eriti lasteaialastel, sest tiheda kontakti korral on võimalus köha-nohu ka teistele jagada. Tavaliselt on nohud-köhad viiruse poolt põhjustatud ja antibiootikum ei aita. Kui haigus paraneb kiiresti ilma pikkade antibiootikumikuurideta ja ei teki tüsistusi, siis pole põhjust immuunpuudulikkust kahtlustada. Kui aga esinevad korduvad bronhiidid, neeruvaagna-, kopsu-, keskkõrva- ja põskkoopapõletikud (viimased küll alles alates 5. eluaastast) vajaks laps lisauuringuid. Näiteks saab vereanalüüsis määrata kaitsekehade taset. Nagu ma Teie kirjast aru saan, on Teie lapsel diagnoositud astmaatiline bronhiit, kuid momendil on "bronhiidi oht üle". Minu arvates vajaks Teie laps allergoloog-pulmonoloog konsultatsiooni, sest sagedaste põdemiste põhjusena tuleb ka astma välja lülitada.

Lugupidamisega,
Tiia Voor