Laps on väga rahutu 11.12.06 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere lp dr. Voor.
Mul on selline mure, et minu tütar (peaaegu 2 kuune) on väga rahutu. Esialgu mõtlesime, et äkki on ta haige, käisime perearsti juures, kus võeti verd ja öeldi, et ta on täiesti terve. Tal on pehme kollane kaka, ta sööb ilusti, puuksud käivad ka, aga juba kolmandat päeva ta lihtsalt nutab vahetpidamata. Olime nii mures, et kutsusime isegi kiirabi, kus meile öeldi, et meil on täiesti terve laps, kuna tema nutt ei ole selline, mis väljendaks valu ning et ta vist ongi selline jonni-punn laps.
Palun soovitage mulle midagi, olen tema pärast väga mures, kuid ma ka ise tunnen, et ta on terve. Tal ei ole ei palaviku, ta ei ole kahvatu ning öösiti magab ta nagu inglike, ärkab ainult 3 tunni tagant, et süüa, aga päevaaeg hakkab jälle see lõputu nutt pihta.
Äkki te oskate soovitada mingit rahustavat teed või ravitilgakesi, kui nii väikestele üldse midagi tehakse? Lihtsalt ei suuda enam seda nuttu kuulata, nii tema kui ka teiste pereliikmete pärast.
Ettetänades, Diana ja Michela (16-10-06)

P.S. kui see Teid kuidagi aitab, siis minu tütar sööb NANi (rinda ta kahjuks eriti ei saanud, kuna mul kadus piim väga kiiresti ära) enne seda sõi ta aga HIPPi, kuid see tekitas tal gaase. Veel anname talle arsti soovituse järgi Espumisani tilgakesi ja köömneteed.

Loodan väga Teie abile, kõike head.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Kahekuuse imiku rahutuse kõige sagedasem põhjus on imiku koolikud ehk gaasivalud. Imiku koolikud korduvad enamasti iga päev üsna ühel päevaajal, näiteks õhtuti ja kestavad paar tundi. Lapse rahustamiseks on hea võtta ta enda sülle või kõhule, sest soojus ja ema lähedus leevendab valusi.d Vahel leevendab valusid kõhu õrn masseerimine. Abi võib olla ka ravimist Cuplaton. Tihti aitavad ka Espumisan tilgad, kuid ilmselt mitte Teie lapse puhul.
Kui imiku gaasivaevused/koolikud ei leevendu, soovitaksin pöörduda Tartu Lastekliinikusse rahutu imiku keskusse vastuvõtule. Registratuuri tel. 7319100. Vajalik on perearsti saatekiri.

Lugupidamisega,
Tiia Voor