Kõhukinnisus 09.12.06 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere,

Mure siis selline, et poiss saab nüüd jaanuaris 2 aastaseks, kuid kakamisega siiani suured probleemid. Põhimõtteliselt ainult klistiiriga ja microlaxiga saamegi kakatud. Isegi peale klistiiri on kaka ikka väga kõva ja tulev vaevaliselt välja.
Kui klistiiri ei teeks siis laps kakaks vist nädalas korra ja seegi tuleks koos verega.
Probleemid hakkasid tal kakamisega juba päris ammu, laps oli kuskil 5-kuune. Lastearst aga andis mingeid menüüsid meile ja soovitas teistmoodi toituda, kuid see ei aidanud. Nüüd vist oleme juba asja liiga kaugele lasnud areneda...
Olen kuulnud nüüd, et asi võib olla selles, et sapipõis ei tööta korralikult?
Või milles võib asi olla?
Paneme lapse nüüd gastroenteroloogile kirja. Ehk oskate öelda milliseid uuringuid seal tehakse ja kas asi nõuab operatsiooni?

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Kõhukinnisuse põhjuseks on sageli dieedivead, st. laps saab kiudainetevaest toitu ja vähe vedelikku. Kui lapse üldseisund on hea ja tal puuduvad muud haiguse sümptomid (oksendamine, kõhupuhitus, kaalu- ja kasvupeetus, nihked vereanalüüsides) siis suure tõenäosusega on tegemist seedetrakti teguvushäirega. 2-aastastel lastel võib tekkida ka hirm roojamise ees, eriti kui see on olnud varem valulikk ja vaevarikas, ning nad hakkavad kakamist tagasi hoidma, mis omakorda soodustab kõhukinnisuse süvenemist.
Tähtis on pakkuda lapsele kiudaineterikast toitu, mis soodustab roojamassi tekkimist ja roojamist. Kiudaineterikkad on köögivili, puuvili, teraviljatooted, eriti just täistera ja kliid. Ka vedelikku peab laps tarbima piisavalt. Janu kustutamiseks sobib vesi. Kui laps joob palju magusaid mahlasid ja piima, siis need tekitavad küll täiskõhu tunde, kuid ei anna roojamassi.
Nagu ma kirjast aru saan, olete kasutanud vaid klistiiri ja Microlaxi. Kas Te olete proovinud Duphalaci? See ravim muudab roojamassi pehmemaks ja kergemini kakatavaks ning seda võib kasutada pikka aega. Keskmiselt kaalub 2-aastane laps 14 kg, võiksite proovida 10 ml hommikul ja 10 ml õhtul.

Väga hea, et te pöördute gastroenteroloogi poole. Milliseid uuringuid tehakse vastuvõtul, ei oska ma kahjuks teie kirjas toodud andmete põhjal ütelda.

Lugupidamisega,
Tiia Voor