lapse toitumine 13.11.06 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere.

Olen kuue kuuse lapse ema. Tütrel oli eelmine kuu probleem kaaluga, arst ei lubanud anda enda valmistatud toite, vaid käskis osta poest. Laps aga ei söö neid ning ma jätkasin endavalmistatud toitude andmist. Olen andnud talle pruuni riisi püreed, õuna ja pirni püreed, kõrvitsa, lillkapsa ja porgandipüreed. Olen hakanud ema soovitusel tema toidule lisama ka natukene loomaliha. kas ma ikka võin talle juba liha anda? Mida ma võiksin talle veel anda, et ei tekkiks probleeme ülekaaluga? Ning kui suur peaks olema tahke toidu kogus? Praegu olen andnud terve toidukorra tahket toitu. Rinda laps ei saa ja ta keeldub joomast igasuguseid jooke peale kunstpiima, vahel harva võtab natuke porgandimahla. Sööb neli vaid neli korda päevad (öösel ei tõuse), kaks korda annan kunstpiima. Toidukord koosneb 190 g piimast või siis 190 g tahkest toidust. Mõnikord tahaks ta rohkem süüa, kuid ma ei ole andnud, kuna kardan kaaluprobleeme. Kas ma teen õieti, või peaksin lapsele nii palju andma, kui ta ise tahab?

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,
Olete kenasti alustanud lisatoiduga lisaks imiku piimasegule. Juurviljapüreesse võib lisada liha 6.-7 kuu vanustele. Liha võib olla nii taine sealiha, kanaliha kui ka loomaliha. Lisatoidu kogus on 100-150 g, lisaks piimasegu tassist. Vanus 6-7 kuud on sobiv aeg hakata imikut jootma imiku tassist. Selles vanuses loobub veel suhteliselt kergesti lutipudelist. 7-8 kuu vanusele võib hakata toidu kõrvale mahla andma 50-60 ml/päevas ja rohkem sobiks kodumaised mahlad ja ikka tassist. Kui laps ei võta mahla väga meeledi, pole midagi lahti, sest ta saab ka puuviljapüreed. Jogurt võiks menüüsse tulla 10-11-kuuselt, kohupiim samuti 10-11 kuuselt ja orienteeruvalt 20 g päevas. 10-11 kuud on ka vanus, kus laps peaks hakkama sööma sama toitu, mis peregi. Lehmapiima võiks hakata andma pärast seda, kui laps on saanud aastaseks ja piisab 500-600 ml/päevas. Putru võib keeta piimaga juba alla aastasele.
Ärge väga lapse ülekaalu kartke. Kui senini on kaaluiive olnud väga hea, siis pigem andke juurviljapüreed ja puuviljapüreed ning vähem putru.

Edu soovides

Heli Grünberg