pikale veninud köha 2.5a-sel 30.10.06 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tervist!
Minu 2a.5 kuusel pojal on nüüdseks 5 nädalat köha ja nohu olnud.
Esimesel nädalal andsin talle prospan siirupit ja noh ravisin sudafed siirupiga,pluss siis humer ninna. Loomulikult kõik rindkere määrimised ja jalataldade määrimised ja vannid sinna juurde.Kuna haigus ei taandunud läksin peale nädalast ravi arsti juurde kes kuulis kopse,mis pidid puhtad olema,kurk ka ei olnud punane ja kuna köha oli lahtiseks läinud,siis arvas arst,et köha on tingitud nohust,et eelkõige ikka vaja nohu ravida,samuti kirjutas lapsele fludidec siirupi. Kuna sudafed polnud nohu ära võtnud aga olin seda juba 7 päeva andnud,siis seda ei julenud rohkem anda ja jätkasin vipise looduslike ninatilkadega(panin neid öösseks ninna),nohu läks paari päevaga märgatavalt paremaks. Samuti lisasin nüüd sinepiplaastrite tegemise õhtuti rinnale ja 3x päevas tegin auru(NaCl) inhalatsiooniaparaadiga.Nohu läks paremaks,enam nina ei jooksnud niimoodi ja aevastades ei tulnud suur kogust tatti ninast aga nüüd tuli hoopis paar korda päevas 3 päeva jooksul paksu kollast tatti ninast.
Läksin siis nädala pärast uuesti arsti juurde,kuna köha ikka püsis(eriti õudsalt köhib laps pikali hakates õhtuti ja hommikuti, paaril ööl köhis ikka paar tundi järjest). Mainin veel selle ära,et andsin ise lapsele toclaset 5 ml ja zyrtecit 5 tilka õhtul enne magama minekut,siis kui need hullud õhtused ja öised köhahood tekkisid.
Seekord siis arst jälle kuulas,kopsud pidid ikka puhtad olema,kurk ka korras ja näpuotsast võetud vereanalüüs(mingist valgust rääkis arst) ka normis.
Kirjutas nüüd ventolin siirupi. Esimene õhtu andsin seda kodus, aga kuna laps hakkas siis eriti hullult köhima,siis ei julenud seda rohkem anda,andsin ikka hoopis toclaset mis aitas nende hoogude puhul.
Nüüdseks siis köha olnud 5 nädalat,olen nüüd viimasel nädalal teinud veel sibula-mee siirupit ja seda andnud,pluss need aurud ja määrimised aga nohu jälle nagu tagasi tulnud,mitte hullult aga ikka natuke tuleb.'
Kuna poja eile hommikul väga vähe köhis ja lõuna ajal üldse ei köhinud,siis mõtlesin õhtul,et proovime ilma toclaseta magama saada,öö mööduski suht hästi,paar köhatust oli. samas täna on jälle köha tihedamaks läinud,köhib ka päeval.
Naljakas on see,et kui prospani ja fluditeci andsin oli köha lahti,nüüd mil neid enam ei anna,jälle nagu pigem kinni. Ei oska enam midagi teha,kõik need jala ja rindkere määrimised tunduvad nii mõtetud,need aurud ja plaastrid ja rohud,midagi ju paremaks ei lähe. Samas arst ütleb,et kopsud puhtad,arvab,et tegu adenoviirusega,kuidas ma siis sellest lahti saan? Kas see ongi norm kui laps niikaua niimoodi köhib?
Mis analüüse ma võiksin üldse paluda arsti teha,mida uurida?
Kuna laps läks sellest aastast sõime siis arst sellise suhtumisega,et see norm et ta nii palju haige on.
Enne seda 5 nädalat saime ainult 1 nädala sõimes käia ja enne seda olime ka 2 nädalat kodus haiged,siis sai laps zinnatit(oli vist selline AB nimi),kuna oli kõrge palavik ja mingid näitajad oli veres väga kõrged olnud,samuti kopsuröntgenis oli mingi asi laienenud.Sry,et täpsemalt ei mäleta.
Mainin ära veel selle,et eelmine talv köhis ka laps hästi pikalt,arst tegi ka ainult oma näpuotsa verenalüüse,mis kogu aeg korras olid. lõpuks kui ise lapse mustamäele viisin, diagnoositi tal äge sisemistehingamisteede infektsioon,sai klatcidi 10 päeva,pluss hingas 2 kuud ventolini hommikul ja õhtul 8 x spets toruga.see oli märtsis,kui sain ta terveks ravitud oli ta kuni septembri lõpuni terve,mil nüüd siis jälle kõik tundub korduvat. eriti masendav on see,et muutsin perearsti peale eelmise aasta köha jama,praegune arst on lastearst(20a kogemusega) ja sama jama tundub korduvat. oeh, pikk ja segane lugu tuli, tahan küsida,kas 5 nädalt sellist köha kõigi nende ravimiste ja rohtude järel on ikka veel norm ja nohust tingitud? kas näpuvere analüüs on ikka näitaja ? mis õigused mul üldse on ,ses mõttes kas saan analüüse nõuda ja mis analüüse ma võiksin nõuda ja kas arst peab mulle saatekirja teise arsti juurde kirjutama kui ma talt seda küsin,või on see ikkagist tema otsustada? tegelt hea meelega võtaksin kohe saatekirja selle arsti juurde mustamäele kes mu lapse eelmine aasta terveks ravis.
kas sellise pikaajalise välja ravimata köha järel tekivadki ägedad sisemised infektsioonid?

tänud,
ema

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,
Niisugust hoogudena köha pikka aega põhjustavad kas mükoplasma, läkaköha ja tekitaja või viirused. Kui laps on kenasti vaktsineeritud, ei ole läkaköha tõenäone. Mükoplasmale saab võtta vereanalüüsi. Sel juhul võiks olla teisigi hooköha vaevas köhivaid pereliikmeid. Ventolin siirupit määratakse siis, kui lapsel on kopsu kuulatlusel kuulda kiuneid, vilinaid ja väljahingamine on raskevõitu ja pikenenud (obstruktiivne bronhiit). Nii nagu astma korralgi. Kõigil väikelastel ei tähenda väljahingamisraskus veel, et kujuneb astma. Köhahood ei ole obstruktiivsele bronhiidile eriti tüüpilised. Nii et pigem mükoplasma infektsioon või viirus, mis põhjustavad köhahooge. Toclase on kuivade piinavate köhahoogude kustutamisel hää rohi. Aerosooli hingamised soolalahusega on samuti igati omal kohal. Spastiliste hoogudena kulgevast köhast lahtisaamine kipub enamasti raske ja pikaldane olema. Vahel kaasneb ka bronhide "ülereageerimine" ehk bronhide reaktiivsuse tõus. Ägedate sisemiste infektsioonide all mõtlete ilmselt alumiste hingamisteede infektsiooni ehk kopsupõletikku. Vahel harva võib viimane tõesti kujuneda. Ilmselt sellepärast kontrolliti eelmisel korral valku, arvatavasti C-reaktiivset valku (põletikunäitaja). C-reaktiivse valgu tõus võib viidata mikroobidest põhjustatud põletikule. Ka kopsupõletiku korral on tavaliselt C-reaktiivne valk oluliselt tõusnud ja enamikul kopsupõletikuga lastel on palavik.
Kogu loo kokkuvõtteks soovitaksin pöörduda laste kopsuarsti vastuvõtule kui probleemid ei lahene. Kahjuks haigestub enamus väikelapsi lasteaeda mineku järel iga paari-kolme nädala järel viirusinfektsiooni. Kooliminekueaks saab nii hingamisteede kui ka seedetrakti limaskestal juba kaitsekehi rohkem olema ja haigestumine muutub harvemaks. Ehk viimane asjaolu lohutab pisutki.

Head paranemist soovides
Heli Grünberg