kakamine 14.05.06 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere dr. Grünberg

Kirjutan teile teist korda. Ikka oleme mures kakamisega, mis toimub ~14 päeva tagant. Ja siis ikka väga suures koguses ilus vedel kaka. Ühel nädalal tuli 7. ja 8. päeval hästi väike kogus ~teelusika täis kakat (vedel). Laps on saanud 4 kuuseks ja anname talle teie soovitusel nüüd ka õuna- ja porgandi püreed. (Duphalaci andmise jätsin järele, kuigi lastearst ütles, et ärge püreed andke, vaid andke hoopis Dupalaci) Kuid sellest hoolimata ei kaka ta tihemini. Kaalus võtab ilusti juurde. Kuu ajaga 650g.
Meie lastearst ütles, et tegu on kaasasündinud laienenud jämesoolega. Ent 2 kuud kakas ta ju ilusti iga päev. Siit küsimus, et kas seda saab ilma uuringuteta diagnoosida ja kuidas hakkab siis tema edaspidine elu välja nägema....kas seda on võimalik ka ravida?
Kas peaksin nõudma, et perearst meid uuringutele saadaks. Viimane kord väitis ta, et selleks pole vajadust.

Ette tänades
murelik ema

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,
Kui laps 2 esimest kuud kakas iga päev, on kaasasündinud soole väärarend väga ebatõenäone. Rinnapiima saavatel lastel imendub piim vahel ülihästi ja jääki ei jää. Ja kui kaaluiive on hea, on tõsine probleem jällegi vähetõenäone. Praegu on laps 4-kuune ja see on vanus, mil võib alustada lisatoiduga. Soovitan alustada juurviljapüreega. Alguses teelusikatäis kartulipüreed, paari päeva pärast lisage kapsas ja seejärel näiteks porgand. Kogust suurendatakse järk-järgult kuni juurviljapüree kogus on umbes 100-150 g. Eesmärgiks on kiudainete osa suurendamine toidus ja sagedasem kakamine. Õunapüreed võib samuti jätkata. Ja veel soovitan tulla Tartu Lastekliinikusse mao-sooletrakti haiguste arsti e. gastroenteroloogi dr. T. Rägo vastuvõtule. Registratuuri tel. 7 319 100. Kui elate põhja-Eestis, saate minna Tallinna Lastehaiglasse dr. K. Lutsu vastuvõtule. Vajalik on saatekiri. Tartu Lastekliinikus on ka tasuline vastuvõtt, juhul kui pole saatekirja või kui soovitakse arsti vastuvõtule kiiresti (200 EEK-i). Ja lõpuks- kui laps roojab harva, aga roe ei ole kõva või pabulatena, ei ole kõhukinnisust. Kui kaaluiive on hea ja esimestel elukuudel roojas laps iga päev, polnud kõhukinnisust, on soole kaasasündinud väärarendi võimalus väike. Laste kõhukinnisuse põhjus on valdavalt funktsionaalne st. pole soole väärarendit. Küll aga tekib ka funktsionaalse kõhukinnisuse korral teisesena vahel soole lõpposa laienemine. Kogunenud suur kakamass on selle põhjuseks. Laia sooleosa ära ei lõigata. Vajaksin küll täpsemaid andmeid, aga olemasolevate alusel tundub, et Teie lapsel tõelist kõhukinnisust ei ole. Aga konsultatsioon laste gastroenteroloogiga toob rohkem selgust ja kindlasti saate head nõu ja abi.

Parimate soovidega

Heli Grünberg