soole väärareng 26.04.06 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Kuidas tehakse kindlaks, kas lapsel on soole väärareng?
Meie pöördusime oma kõhu probleemidega laste kirurgi poole, kes tahab lapsele teha irrigoskoopiat, aga 5.a lapsele on see väga vaevanõudev protsess (lugesin protseduuri kohta internetist). Kas on olemas ka teisi vahendeid ja võimalusi väärarengu kindlaks tegemiseks. Ja kuhu arstile peaksime üldse pöörduma kõhu probleemiga näiteks Tartus, meil Ida-Virumaal pole peale kirurgi kuhugi pöörduda?
Probleem on 5.a lapsel roojamisega. Kaka on olnud väiksest saati selline jäme, aga mitte kunagi kõva, nüüd on aga lisandunud kaka kinnihoidmine (selgelt arusaadav, et laps hoiab kinni) ja kõhuvalud, kuna roojame 4-5 p tagant.
Vastust ette tänades murelik ema Ida-Virumaalt

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,

Kirjelduse järgi kaldub laps siiski kõhukinnisusele - roojamine 4-5 päeva tagant, kuigi väidate, et kaka ei ole kõva. Laps hakkab tavaliselt kakamist tagasi hoidma, kui kaka on olnud kordki kõva ja kakamisel on saadud valulik kogemus. Vahel kaasneb koguni pükste määrimine roojaga ja potti kakamist ei olegi. Kõhukinnisus on lastel valdavalt funktsionaalne st. et mingit soole kaasasündinud väärarendit ei ole. Ka funktsionaalse kõhukinnisuse korral võib tekkida jämesoole lõpposa mõningane laienemine, sest kõva ja suuremahuline roojamass venitab soolt. Kaasasündinud soole väärendit on lastel harva ja seda kahtlustame siis, kui lapsel on ränk kõhukinnisus, laps ei võta hästi kaalus juurde ja roojamass on suuremahuline, kuid sageli on kaka just peenike junn, sest sooles on enamasti üks väga kitsas koht. Funktsionaalse kõhukinnisuse korral on kakamass pigem suure läbimõõduga. Kaasasündinud väärarendi kahtluse korral on vaja ka irrigoskoopiat.
Soovitaksin lapsele anda Forlaxi kaks 4 g pakikest hommikul (nt. veerand klaasi mahlaga). Kui paari päeva jooksul ei muutu roe vedelamaks, lisaksin Guttalaxi 7-8 tilka õhtul. Samal ajal peaks jälle last potireziimiga hakkama harjutama. See tähendab, et 2-3 korda päevas suunaks poisi potile umbes 10-15 minutit pärast söömist. Forlaxi võiks anda 2-3 nädalat ja kui roojamine juba iga päev, annaksin veel nädala jooksul üle päeva. Guttalaxi võib anda lühiaeagselt- 4-5 päeva. Laps vajaks ka rohkem vedelikku, nt. vesi, mehu ja kiudaineterikast toitu (juurviljad, puuviljad, teraleib).
Selliste probleemide korral nagu Teie lapsel võiks last konsulteerida lastearsti või laste mao-sooletrakti haiguste arsti ehk gastroenteroloogiga.
Soovi korral saate tulla konsultatsioonile Tartu Lastekliinikusse dr. T. Rägo või minu vastuvõtule. Registratuuri tel. 7 319 100. Vajalik on saatekiri. Võimalik on ka tasuline vastuvõtt juhul kui ei soovita järjekorras oodata või kui pole saatekirja. Visiiditasu on sel juhul 200 krooni.

Edu soovides
Heli Grünberg