Kõhukinnisus 24.04.06 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere,
Mul on järgmine olukord. Praegu poeg on 5-kuune, rinnapiimal. Kuu aega ei kaka ise, võin oodata kas või 4 päeva, ta ei kaka. näen, et tahab ja ta nutab, aga ei tule välja. Sama probleem oli, kui ta oli 1,5 kuune, siis 3 kuu saamiseni ei kakanud (siis järsku probleem lahenes ise). Praegu jälle probleem. Kasutan Microlaxi või küünlat (eelistan Microlaxi). Kaka pole pabulatena (nagu tavaline pudru, aga siis palju). Praegu minu lastearst soovitas anda talle tõhusat toitu (banaani, õuna, porgandit). Nädal aega annan talle, ta sööb väga hasti (nädala lõpuks sõi umbes 5-6 teelusikat täis). aga ikka ei kaka. Eile tegin klüüsmi, kaka oli nagu väga paks puder + natuke lima (läbipaistev).
Kardan, et pojal on probleem soolestikuga. Paar korda andsin Duphalaci aga see ei andnud tulemust... Mida teha?

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,

Kirjas on küll, et laps ei kakanud vahemikus 1,5 k vanusest kuni vanuseni 3 kuud? Ilmselt on kirjas väike viga. Vaja oleks täiendavaid andmeid- nt. milline on lapse kaaluiive? Korduvalt on sel teemal olnud küsimusi ja nagu varemgi vastan ka seekord, et paljudel rinnapiimatoidul olevatel imikutel imendub toit sedavõrd hästi, et jääki jääb väga vähe. Imik roojab 2-3-4 päevaste vahedega, aga roe ei ole kõva ega pabulatena. Kaaluiive on seejuures hea. 5 kuusel lapsel võib üks toidukord olla juurviljapüree ja samuti võib alustada ja iga päev anda puuviljapüreed. Alustada võiks juurviljapüreest, üks uus toit korraga ja juurviljapüree on esialgu paar päeva kartulipüree. Seejärel võiks püreesse lisanduda kapsas ja paari päeva pärast porgand. Juurviljad lisanduvad püreesse ükshaaval seetõttu, et kui lapsel peaks mõnele neist olema allergia (nt tekib nahalööve), siis on kergem leida võimalikku allergia põhjustajat. Juurviljapüree kogus on esialgu teelusikatäis päevas, seejärel suurendatakse kogust järk-järgult 100-150g päevas. Kui laps on juurviljapüreega harjunud, võib hakata andma ka puuviljapüreed nt. õunapüreed. Kiudaineterikka toiduga leevendub tavaliselt ka kõhukinnisus või kui laps roojab harva, aga tõelist kõhukinnisust ei olegi, hakkab ta roojama sagedamini. Paarist korrast Duphalacist on harva abi. Kui lapsel on tõeline kõhukinnisus, tuleks Duphalaci anda 2-3 nädalat, vahel on lisaks vaja veel teisigi lastele sobivaid lahtisteid. Duphalac ei anna effekti kaugeltki kõigil. Klüsme, Microlaxi, kasutame kõhukinnisuse korral harva. Ainult siis, kui roe on "pakendunud"(suures koguses kõva roojamass). Lastel eelistatakse nö suukaudset kõhukinnisusega toimetulekut. Kui lapsel on tõesti roojamispausid kuu-pooleteise pikkused, siis on vaja küll laste mao-sooletrakti arsti e. gastroenteroloogiga nõu pidada. Kõhukinnisus on valdavalt funktsionaalne st. et soole kaasasündinud väärarendit või haigust, millega kaasneb kõhukinnisus, ei ole.
Laste gastroenteroloog on Tallinna Lastehaiglas dr. K. Luts ja Tartu Lastekliinikus dr. T. Rägo, registratuuri tel. 7 319 100.

Parimate soovidega
Heli Grünberg