NINA KINNI 19.04.06 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

TERE!
Mina olen 4 poole aastase tüdruku ema ja minul on selline mure, et tüdrukul oli viis kuud järjest kõrva põletik, mida põhjustas koguaeg nohu ehk ninas turse arstide sõnul, nii et iga kuu oli korra, siis saadeti meid allergoloogi juurde, allergoloog ei avastanud midagi, ütles et ükski test ei näta positiivset vastust, seega momendil allergiat ei ole, aga läbivaatusel oli tüdrukul nina seest turses, seega hingamine polnud päris vaba. Arst määras talle rinocorti ninna üks kord päevas lasta, see aitas küll, aga kas see ravim ravib seda, või lihtsalt leevendab ja kui kaua võib seda kasutada, üks arst väitis et see on süütu ravim teine aga et pole ta midagi nii süütu, et tema soovitab seda kasutada ainult üks kuu, mida teie arvate sellest. Ja äkki oskate teie öelda mis võiks põhjustada seda turset ninas kogu aeg, sest momendil lõpetasime selle ravimi kasutamise ära kasutasime seda üks kuu ja paar nädalat, nüüd kui seda enam ei lase ninna on tüdrukul vaheldumisi üks nina pool kinni, olen teinud talle sooja jala vanni ja jalad määrinud tärpentiini salviga kokku vahetevahel, see on nagu natuke aidanud aga ainult ööseks, ma ei oska enam kuhu arsti juurde pöörduda et lapse probleemile vastust leida, siiani ei ole osanud üksiki arst öelda mis seda põhjustab et nina turses ja seejärel kõrva lööb. Teid ette tänades murelik lapsevanem.

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,
Ninahingamise takistuse tõenäone põhjus on Teie tütrel siiski allergia. Allergeene on palju ja sageli ei tule allergeen testidega ilmiks. Mõnikord aitab võimalikku allergeeni selgitada ema tähelepanekud. Näiteks võib lapsel ninakinnisus olla rohkem väljendunud toas, õues olles on ninahingamine vabam. Sel juhul võivad nina limaskesta allergilise turse põhjuseks olla lenduvad orgaanilised ühendid nt. peitsid. Ka teised remondimaterjalid võivad allergiat põhjustada. Sellised tähelepanekud on abiks ka allergoloogile.
Kui Rhinocort andis effekti, võiks seda jälle uuesti kasutada. Uurimused on näidanud, et paiksed hormoonpreparaadid ei anna kõrvaltoimeid ega pärsi lapse kasvamist. Astmahaigetel, kes saavad vahel pikka aega sissehingatavaid
hormoonpreparaate, ei ole leitud süsteemset mõju organismile. Rhinocorti võiks seega kasutada 3-4 nädalat ja kui ninahingamise takistus muutub jälle häirivaks, kasutaks uuesti. Samuti võiks ninna pihustada ka nõrka soolalahust Humerit või füsioloogilist lahust. Soolalahus niisutab nina limaskesta ja vähendab pisut ka turset.
Mädaste kõrvapõletike korral, mis kipuvad korduma, pannakse kõrva sundid.
Kui probleemid ei lahene, tuleb jällegi allergoloogiga konsulteerida.

Edu soovides
Heli Grünberg