lisatoit 17.02.06 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

minu 2,5 kuune pisipoja sööb iga 1,5-2 tunni järel. perearst soovitas anda piimasegu 2x päevas, kuna poja kakkab vähe (üle kahe päeva). olen proovinud kõikki piimasegusid, aga asjata, sest pojale lihtsalt ei maitse need. kohe kui tunneb võõrast maitset ajab kõikk suust välja ja pistab karjuma.
kaalust on muidu normaalselt juurde võtnud.
sündides 3,71kg
1 kuul 4.9
2 kuul 6.0
aga küsimus seisneb selles, et mida ma siis talle juurde annan, sest see liigne tissitamine lihtsalt kurnab mu ära. öösel käib samuti iga kahe tunni tagant söömas. kas sellises vanuses võib juba mehusid anda?

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,
Ei ole päris tavaline, et 2,5 kuune sööb 1,5-2 tunni järel ja ka öösel on söömine sage. Enamasti on vahe toitmiskordade vahel juba pisut pikem. Sagedase süüatahtmise põhjus aga ei tundu olevat mitte rinnapiima vähesus, tühi kõht, nagu see enamusel sellistel juhtudel kipub olema. Kaaluiive on senini olnud väga hea. Ajaline terve laps võtab kuus juurde keskmiselt 600-800 g. Teie lapse kaaluiive on kuuga üle kilogrammi. Teie küsimus on harv roojamine. Valdav enamus rinnapiimatoidul olevaid lapsi roojab iga toitmiskorra järel. Ühel osal aga imendub rinnapiim pea täielikult ja jääki palju ei jää. Laps roojab harva, kuid roe roe on vedelapoolne/puderjas, roojamine ise valu ja vaevata. Sellisel juhul ei ole, vaatamata harvale roojamisele, lapsel kõhukinnisust ja mingit sekkumist ei ole vaja (ei toidumuutusi, kraadiklaasi või seebipulgaga aitamist). Kui harva rooojamise korral on roe kas pabulatena või kõva, on lapsel kõhukinnisus. Sel juhul proovime esialgu nö suukaudseid abinõusid. Imikul näiteks teelusikatäie õuna- või pirnipüreed päevas. Vahel harva kasutame ka imikule sobivaid leebeid lahtisteid nt. Duphalaci.
Miks Teie laps ei võta rinnapiimale lisaks piimasegu? Üks põhjus võib olla see, et hetkel on kõht täis. Ka on teada, et uue maitsega harjumiseks võib kuluda 12-15 katsetust. Kui laps esialgu ei võta uut toitu, siis ei tähenda see, et ta ei hakkagi seda võtma. Jätkatakse kannatlikke katsetusi. Teie lapse korral tundub pigem, et kõht on täis. Seda võib arvata väga hea kaaluiibe põhjal. Kui rinnapiima on vähe, on imik rahutuvõitu, tahab sageli süüa, aga kaaluiive on kehvapoolne. On hästi teada, et lisatoiduga ei alustata alla 4 kuustele (ja mitte hiljem kui 6 k vanustele). Teie lapse juhtumil, ja see on erandjuht, kaaluksin siiski lisatoidu andmist. Enne vajaksin aga lisaandmeid, kuidas kasvab laps pikkuses. Väga-väga harva, on suure isu põhjuseks ka haigus. Sellele võimalusele tuleb vahel mõelda juhul, kui lapsel on väga hea isu, kaaluiive on suur, aga pikkuskasv ei edene nii hästi kui kaal.
Tundub, et olete väsinud pidevast 2 t järel söötmisest ka öösel. Lisatoit mida võiks proovida, on näiteks kartulipüree. Alustage teelusikatäiest üks kord päevas ja suurendage kogust iga päev. Andke enne rinnaga toitmist ja esialgu võib kartulipüreele lisada ka rinnapiima, et maitse tuttavam oleks. Järgmisena võiks kartulile lisada nt. lillkapsa. Kui laps juurviljapüreed sööb juba 50-60 g päevas, talub hästi (kõht korras, nahk puhas), võiks suure isuga lapsele lisada ka puuviljapüree (3-3,5 kuuselt). Ikka väikesest kogusest alates. 4. -4,5 k vanuselt võiks hakata andma putru (tatar, hirss, riis).
Mehud sobivad 7. -8. elukuust alates 50-70 ml päevas.

Edu soovides

Heli Grünberg