Jalavalu 02.02.06 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere.

5 aastane poiss on juba vähemalt 3 aastat kurtnud jalavalu. Algas see jalalaba valuga ja nüüd on vähemalt kord nädalas mureks valu põlvest allpoole. Valutavad mõlemad jalad ja õhtuti või siis öösel. Viimasel ajal on kurtnud ka samal ajal valu kätes küünarnukist allapoole. Diagnoositud n.ö. kõrge jalg ja kannab taldasid. Valud esinevad tavaliselt kindlal päeval, kas kolmapäeviti või siis reedel. Kas võib olla tegemist n.ö. kasvuvaluga (kätevalu ka sinna hulka) ja jala eripärast tingitud valuga?( Võimlemine lasteaias teisipäev ja reedel-siis koormus suurem) Kliinilise vere analüüs on tehtud kuskil aasta tagasi-korras, eelmine aasta tavaline vereanalüüs, see ka korras. Kas pean nõudma nende tunnuste põhjal uut analüüsi. Valuga koos palavikku ei kaasne, samuti ei ole täheldanud väsimust, öösel ei higista,ainult magama jäädes (aga see juba sünnist saati nii), jalad turses ja kuumad ei ole. Samuti ei ole laps ülekaaluline, pigem n.ö. alakaaluline-see pärilikkusest)
Sai pikk kiri, aga kuna mure suur, püüdsin põhjalikult.
Teid juba ette tänades
Kaili

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,

3 aastat kestnud jalavalud-kätevalud ilma liigesturse ja liigesmuutusteta näitavad, et tõsist liigeshaigust või mõnd tõsist haigust, millega kaasnevad jalavalud, ei ole. Kasvuvalud on ööseti, valutavad mõlemad jalad. Päeval probleeme ei ole, puuduvad liigespõletiku tunnused. Kätevalu aga nn. kasvuvalude korral tavaliselt ei ole. Valud võivad olla seotud suurema füüsilise koormusega teatud päevadel. Last võiks siiski lastearstiga konsulteerida, et liigesed-lihaskond üle vaadata.
Edu!
Heli Grünberg