ussid, jätk 09.12.05 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere taas!
Lapse sünnikaal oli 3246 g ja pikkus 47 cm.
1 kuul 4160 g ja 53 cm
2 kuul 5080 g ja 57 cm
3 kuul 5920 g ja 61 cm
4 kuul 6530 g ja 64 cm
5 kuul 6860 g ja 67 cm
6 kuul 7180 g ja 68 cm
7 kuul 7300 g ja 68 cm
8 kuul 7300 g ja 69 cm
9 kuul 7400 g ja 69,5 cm
Laps oli kuni viie poole kuuni ainult rinnapiimal, siis hakkas juurde saama aedviljade püreed (kartul, porgand,lillkapsas), kuu aega hiljem putrusid ( riisi, maisi, hirsi). Veel on lisandunud liha (sea ja kana) ja vähesel määral teisi aedvilju ning ka puuvilju (õun, banaan, pirn) vähesel määral. Neljal korral on lapsel olnud ka lööve: esimesel korral sõin maasikaid palju, teisel korral kahtlustasin, et lööve oli vannitamisel lapse vee neelamisest, kuna arsti sõnul oli lööve kokkiline; kolmandal korral võis lööve olla tomatist, sest sõin nii mina kui laps ja neljandal korral oli lööve minu söödud soolapähklitest. Viimased poolteist kuud ei ole lööbeid olnud.
Möned nädalad tagasi käisime allergoloogil, tehti naha torke testid ja lapitestid, reageerisid ainult muna ja arahhiis. Kakaproov tehti ka, selles oli kõik normis ( ma ei tea, kas koprogramm ja rasva+ kuuluvad ka sinna valdkonda). Kuna laps oli siis veel vähe gluteeni sisaldavaid teravilju saanud, oli allergoloogi soovitus neid nüüd järjest sööma hakkata ja mõne aja pärast laps üle veel vaadata, aga momendil oli küll kõik korras.
Olen tähele pannud, et öist rahutust ja päevast virilust soodustab ka see, et tal tulevad krooksud väga vaevaliselt välja, öösel ei kipu eriti tulemagi ja ültse on tal palju õhku sees, kusjuures ta ei ahmi tissi otsas.
Selline on siis põhjalikumalt meie lugu. Võin veel lisada, et tegemist oli rahuliku , rõõmsa ja pika öö (5-7) tundi ilma söömata magava lapsega. Poolteist kuud tagasi see muutus, kui kaka koledaks läks, laps päeval virilaks muutus ja öösel üle tunni või paari tissi peab saama, sest muidu läheb röökimiseks.

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,
Joonistasin lapse kasvukõvera ja 6. elukuust on tekkinud kaalupeetus ning praeguseks on kaal juba kaalukõvera alumisest piirist pea väljas. Niisugune kasvupeetus vajab kindlasti põhjuse selgitamist. Üks võimalik põhjus, tsöliaakia ehk gluteenenteropaatia ehk teraviljavalgu talumatus tundub ebatõenöone, sest kaalupeetus tundub olevat tekkinud juba enne gluteeni sisaldavaid putrusid. Ka allergia võib siiski vahel analoogseid ilminguid põhjustada vaatamata sellele, et nahatorke testid ja lapitestid näitasid vähe võimalikke allergeene. Laps vajab täiendavaid uuringuid, sest praktiliselt 3 viimast kuud kaaluiivet pole. Kindlasti on perearst nõus saatma laste mao-sooletrakti haiguste arsti ehk gastroenteroloogi konsultatsioonile. Kui elate Lõuna- Eestis, võtke palun ühendust dr. Tiina Rägoga, tel. 7 319 572. Tundub ka, et ainuüksi ambulatoorse konsultatsiooniga ei ole võimalik põhjust selgitada. Päevastatsionaar on parem variant. Sel juhul saab jälgida lapse söömist ja selgitada ka, kas toiduenergia kogus, mis laps saab, on kasvamiseks piisav.

Parimate soovidega

Heli Grünberg