Ei maga ja nutab 21.11.05 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere, Minu 10-kuune poeg magab öösiti hästi halvasti ja seda juba päris mitu kuud. Selline tunne on, et tal kõht valutab kuna ta tõmbab jalgu kõverasse ja niheleb hästi palju enne kui nutma hakkab. Mõnikord nutab kohe nii hullusti, et temaga on võimatu kontakti saada. Olen andnud valuvaigistit ja see aitab, siis magab tavaliselt 3-4tundi ilma ärkamata, muidu on mõni öö iga 5-10minuti tagant üleval ja nutab. Kõht on ka suht tihti kinni ja kaka värvus tumeroheline/hall eile oli isegi süsimust. Midagi uut süüa pole andnud ja juua saab ka piisavalt. Mida teha?
Tänades
Kairi

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,

Rahutu une üks võimalik põhjus on kõhuvalu. Ei ole tavaline, et roe on süsimust. Tume võib olla roe neil lastel, kes saavad näiteks kehvveresuse tõttu rauaprepraati. Ei selgu, kui tihti laps roojab ja kas roojamassid on tihedad-kõvad. Kõhukinnisuse korral võib tekkida limaskesta vigastus, kuid roojas võib sel juhul vahel olla heledat verd või verekiude. Selguse saamiseks, tuleks teha rooja analüüs peiteverele ja kui tumeda rooja põhjuseks on tõepoolest roojas olev veri, siis kõhukinnisuse korral on vaja kõhukinnisust leevendada. Perearst saab korraldada uuringu peiteverele ja ka vajaduse korral laste mao-sooletrakti arsti ehk gastroenteroloogi konsultatsioonile saata.

Edu!
Heli Grünberg