4-kuuse halb söögiisu 18.11.05 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere lgp. doktor!

Olen 4-kuuse poja ema. paaril esimesel elukuul võttis laps ilusasti kaalus juurde, kilo või isegi rohkem.Kuid 3 ja 4 elukuu vahel kõigest 400 gr. Saab ainult rinnapiima. Perearst arvas, et kaaluiive on liiga väike ja soovitas juurde hakata andma Nan-1. Kuid pojake hakkas võõra maitse peale hüsteeriliselt nutma (proovisin ka ise ja tõesti oli ebameeldiva maitsega!) Katsetasin siis Hippi piimasegu, see maitses küll pisut paremini, kuid paari lonksu peale oli lapsel jälle nutt lahti. Proovisin nii lusikast, joogitassist kui lutipudelist- mitte üks variant ei sobinud!
Minu meelest on lapsel praegu tõesti halvem söögiisu kui esimesel 3 kuul, öösel ärkab ta ainult söömise ajaks 1...2 korda, sööb ilusti ja jääb kohe jälle magama, päeval aga tihti keeldub rinnast- ise naerab, keerutab pead, kui aga järjepidevalt teda tissi otsa topin, hakkab nutma. Vahepeal keeldus ühest rinnast hoopis. Ta on hästi erk, elava loomuga laps.
Mida teha- kas peaksime ikka jätkama piimasegude proovimist, et äkki ükskord harjub ära või tõesti lasta tal süüa ainult siis kui ta ise soovi avaldab? Millest selline söömisega pirtsutamine tekib- laps haige ei ole.

Lugupidamisega, 4-kuuse poja ema

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,
Mul on raske arvata, miks laps enam rinnapiima piisavalt ei võta. Üks võimalik põhjus võib olla ka tee või vee jootmine. Jootmine toidukordade vahel võib ka isu vähendada. Rinnapiimatoidul olev laps ei vaja jootmist. Kui Te last ei jooda, alustage lisatoidu andmist. Proovige alustada juurviljapüreega. Esialgu teelusikatäis kartulipüreed ja seejärel suurendagekogust iga päev. Paari-kolme päeva pärast lisage kartulile lillkapsas ja seejärel porgand. Neist kolmest võib just porgand põhjustada allergiat ja kui nahalöövet ei teki, suurendage tasapisi juurviljapüree kogust 70-100 grammini. Püreed andke enne rinnaga toitmist. Võib alustada ka pudrust. 4-kuusele sobivad riisi või tatrapuder. Alguses teelusikatäis ja seejärel suurendage jällegi kogust. Uue toiduga st. uue maitsega harjumiseks kulub vahel 12-14 päeva. See ei tähenda, et ta seda toitu sööma ei hakkagi.
Ehk igatseb laps vaheldust ja hakkab lisatoitu meeleldi sööma.

Edu!
Heli grünberg

Edu soovides