Allergia 27.10.05 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere,

Minu laps 1,10 aastane. Sünnist saadik on tal kogu aeg diatees. Küll olen andnud Zyrteci ja määrinud Elidel määrega, läheb üle, siis tuleb mõne nädala pärast tagasi. Ainuke aeg, millal ta oli puhas, oli 6 kuu kuni 10 kuu. Sõi sedasama, mida praegugi, magusat ei anna üldse, allergiatestid mingit allergiat ei näita (nahatestid). Nüüd jäi haigeks viirusesse ja kui perearst kuulas, siis ütles, et köha on justkui allergiline. Kirjutas Ventolini, paari päeva pärast oli köha justkui parem. Ongi selline mure, et kas saab tekkida tõsisemat allergiat, kuna ma ise olen ka allergik juba algkoolist alates. Mul on õietolmu ja tavatolmu allergia, samuti puu- ja juurviljade peale. Palun andke nõu, mida peaksin tegema? Samuti, milliseid vitamiine võib lapsele anda, et tugevdada immunsüsteemi, sest niikui sügis, on tihti haige?

Tervitades ja ette tänades,

Mari

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,
Alustan vitamiinidest. Kahjuks ei ole vitamiine, mis otseselt immuunsüsteemi tugevdaksid. Kuni kooliminekueani on nii hingamisteede kui ka seedetrakti limaskestadel vähe kaitsekehi ja põdemine sage. Mõningane immuunsüsteemi tugevdav mõju on punasel päevakübaral. Kuid ka punane päevakübar ei hoia viirusinfektsiooni haigestumist ära vaid leevendab vahel haiguse kulgu kui hakata võtma esimeste haigusilmingute tekkimisel.
Ligi pooltel allergilise nahalööbega lastel tekib hiljem astma. Astma kipub tekkima eelkõige nendel, kelle vanemal või vanematel on allergiat ja kelle kodus suitsetatakse. Üheks riskiteguriks on ka lapse allergia munavalgele.
Kui väikelapsel on nahaallergia nähte, siis on sageli põhjuseks toidus olev allergiatekitaja, kuigi seda mitte alati ei õnnestu leida. Kahjuks ei ole ühtegi ravimit või vitamiini, mis kõigil nahaallergiaga väikelastel hoiaks kindlalt ära hingamisraskuse tekkimise ning astma kujunemise.

Edu soovides

Heli