Kõhukinnisus 2-kuusel. 21.10.05 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Laps sündis tähtaegsena. Rinnapiima sai 2 nädalat. Hakkasin andme Pilttit. Kuid sellega läks kõht väga kinni. Soovitati anda Hippi. Andsin siis umbes kaks nädalat nüüd. Kuid nüüd on kolmas päev, kus laps kohe peale söömist täielikult karjub ja kangutab ja kõht on ka kinni. Kaka selline tugev ja kakades hullult punnitab ja nutab. Mida peaksin tegema,et saada oma lapsel kõht korda? Kas vahetama taas toitu? Mida arvate aptamiilist? Või peaks anda iga päev natuke õuna või pirnibüreed? Mida üldse teha,et laps ei vaevleks? Ise olen juba täiesti masenduses. Laps ainult karjub peale sööki ja siis umbes tunni pärast rahuneb maha ja see kolmas päev nii. Palun aidake.

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,

Kõhukinnisus ilmneb sageli just siis, kui imik hakkab saama piimasegu st. toidumuutusel. Kõhukinnisus on imikul siis, kui roe on kas pabulatena või kõva-kitjas. Üheks kõhukinnisuse põhjuseks võib olla ka lehmapiimavalgu talumatus. Kui laps pärast söömist on rahutu ja vaevas, võib üheks põhjuseks olla ka toidu tagasitulek maost söögitorru e. gastroösofageaalne refluks. Alati ei pruugigi toidulonks väljuda. Nii et põhjusi võib olla mitmeid.
Kõhukinnisusele võib leevendust tuua imiku piimasegu, millele on lisatud piimhappebakterit. Kuna olete vahetanud mitut piimasegu (kõik sisaldavad lehmapiima valku), peaks selguse saamiseks imikule andma piimasegu, milles lehmapiimavalku peaaegu ei ole. Selliseid piimasegusid (nutrilon pepti näiteks), saab retseptiga apteegist. Arutage om lapse peretohtriga lapse vaevuste hetkeseisu ja kui kõhukinnisus ning rahutus pärast söötmist püsivad, oleks lehmapiimavalgu vaba segu proovimine mõtekas. Kui kitjas- kõva roe püsivad veel hetkelgi, võib imikule anda teelusikatäie õunapüreed päevas. Viimases on kiudaineid ning vahel kõhukinnisus leevendub. Ka võib imikule joota vett umbes 50 ml päevas, ka see leevendab vahel kõhukinnisust. Vee jootmine lisaks piimasegule kehtib ainult kõhukinnisuse korral. Teistel juhutdel ei vaja imik rinnapiimale või piimasegule lisaks jootmist. kui probleemid ei lahene, võtke ühendust telefoni teel- teisipäeviti tel. 7 319 678, kell 12-13.00

Parimate soovidega
Heli Grünberg