lapse toitumine 18.10.05 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Tahaksin teada, kas 1,6 aastane laps tohib süüa maisihelbeid. Neid kõige tavalisemad, paki peal on koostiseks vaid mais, suhkur, sool ja kirjas,et ei sisalda lisaaineid. Päritolumaa Saksamaa. Küsin sellepärast,et hiljuti kirjutati lehes jälle toiduvärvidest ja nimekirjas oli ka mais. Kuidas teada, kas see on tavaline mais või geneetiliselt muundatud mais? Millised meil müügilolevad toiduained on üldse sellises eas lapsele vastunäidustatud?
Samuti tahaksin teada, millal võib väike laps magades patja kasutama hakata?
Tänades
Ulvi

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,

1,6-aastane laps võib kirjeldatud maisihelbeid süüa, värvaineid ei tohiks just nendes maisihelvestes lisaks olla. Seda, kas mais on geneetiliselt muundatud või mitte, ei oska ka mina öelda. Ka ei ole mul kahjuks infot, kas tootjal on kohustus märkida pakendile info, juhul kui kasutatakse geneetiliselt muundatud maisi.
Nüüd toiduainetest, mis on 1,6-aastasele vastunäidustatud. Selles vanuses laps ei pea saama vürtsikaid, maitseainete- ja säilitusainete rikast toitu. Ei sobi näiteks ei keedu- ega suitsuvorst.
Üle aastasele lapsele sobib juba ka padi. Kuna sulepadjal on tavaliselt tihe riie ümber, sobib viimane paremini. Tolmulestad ei pääse nii kergesti padja sisse elama.

Parimate soovidega

Heli grünberg