kahekuuse lapse öine hingamispeetus 28.09.05 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Lp. Heli Grünberg

Minu kahe ja poolekuusel pojal on viimase pooleteist kuu jooksul öösel seitsmel korral hing kinni jäänud, st ta ei ole saanud hingata. Kõikidel nendel kordadel pole ta eelnevalt nutnud ega teinud üldse tähelepandavat häält, heli. See, mis mind üles on ajanud, on lihtsalt "miski". Silmad suured, suured ("punnis"), käed laiali ja on vaid kõõksunud. Lisan, et magab ta kõvapõhjalises voodis, vaid bodys ja sokikestega (et ei oleks palav), kumbki abikaasaga ei suitseta (ehk siis ka suitsune elamine ei ole põhjuseks), loomulikult ei kasuta me ta puhul patja. Käisime arsti juures, kust saadeti uuringutele. Esimene oli ultraheli ja kontrolliti maolukutitööd. Test oli korras. Nüüd käisime öisel uuringul haiglas, kus kontrolliti südame, aju ja hingamise koostööd. Ka see uuring oli korras ja sel ööl hingamispeetust ei olnud. Nüüd oleme suht nõutud ja ei oska enam midagi arvata. Pooleteist nädala pärast läheme südame EKGsse ja hiljem nina-kurgu-kõrva arsti juurde. Ehk sealt mingi selgus? Ise olen ma tähele pannud, et nendel kordadel, kui seline hingamistakistus on juhtunud, olen lapse kiiresti sülle võtnud ja pannud nn õlale "krooksu" tegema. Ja tuleb suur "krooks" ning situatsioon laheneb. Tundub nagu oleks siis (vaid minu enda võhiklik arvamus) suur õhumull hingamisel ees. Seda aga ka 2 - 3 tundi pärast söömist. Toidan teda rinnaga ja alati lasen ka "krookse" välja. Oleme väga, väga mures, enam ei julge isegi korralikult magama jääda, sest kunagi ei tea, millal magan nii sügavalt, et midagi ei kuule ega märka. Minupoolne küsimus olekski, kas oskate ehk Teie kuidagi kommenteerida, midagi arvata, pakkuda, mida teha edasi, milles probleem võiks olla?

Suur tänu,
Kaspari ema

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,
Pean kohe ütlema, et alati ei tule kõik häired ühe uuringuga nähtavale. Nii nagu korras analüüs ei välista vahel siiski haigust. Nii see kahjuks on. Olete ise tähele pannud, et õhumulli väljalaskmine justkui lahendab olukorra. Õhumull ei saa otse hingamisel ees olla, aga põhjustab vaevusi. Pisut napib andmeid. Kas lapsel on näiteks sageli ka toidu tagasiheidet (söögilonks suunurgas) ja kas öiste hoogude ajal ka näiteks nahavärvus muutub. Kuigi ultraheli uuring maolukutist oli korras, ei välista see ikka toidu tagasiheite võimalust maost söögitorru ehk gastroösofageaalset refluksi. Refluksi ei pruugi olla ultraheliga vaatamise ajal. Isegi siis, kui imik on kenasti vahetult enne uuringut söönud ja refluks võiks näha olla, ei ole see alati mitte nii. Igal ajahetkel teda lihtsalt ei ole. Seega toidu tagasitulek maost söögitorru ei ole mitte 100% välistatud. Alati ei tule toit mitte lonksti suunurka tagasi vaid põhjustab ebamugavustunnet või ainult rahutushooge ja isegi mitu tundi pärast sööki. Esimesel elupoolaastal on refluks sage, pea 2/3 tervetel imikutel ja kuna söögitoru alumine sulgurlihas vanusega küpseb, siis taandub/väheneb teisel elupoolaastal. Imiku voodipeatsit võiks pisut tõsta, umbes 10 kraadi võrra. Igal juhul, ka siis kui refluksi pole, imikut see ei kahjusta. Mulle jääb natuke ebaselgeks, kas südame, aju ja hingamise koostöö uuring, tähendab ka, et aju EEG uuring sai tehtud välistamaks, et tegu pole epilepsialaadsete hoogudega? EKG muutustega kulgev südamehaigus, mil öösel nn. hood, on natuke ebatõenäone. Kui selgust ei tule, aitaks ehk video või koguni video EEG. Siis saaks lausa jäädvustada, kuidas hoog välja näeb.
Kui probleem ei lahene, võtke palun uuesti kontakti.

Edu soovides

Heli Grünberg