fimoos 13.10.01 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Minu 2-aastane poeg saadeti lastekirurgi vastuvõtule fimoosi kahtlusega. Lastekirurg ütles, et opereerida pole vaja ja et ta ainult puhastab natuke (liidetest). Protseduur oli lapsele kohutavalt valulik, kuna mingit tuimestust ei kasutatud. Küsimus: kas selline lapse traumeerimine on õigustatud ja kas tavaliselt ei kasutatagi tuimestust?

Arst vastas:

dr Maret Eller

Lastekirurg

TÜK Kirurgiakliiniku lastekirurgia osakond

Lugupeetud lapsevanem!

Loomulikult tuleks last säästa igasugusest valust. Antud protseduuri saab täiesti valutult teha vaid üldnarkoosis. Lokaalne tuimestus vastava geeliga ei anna piisavat tulemust liidete vabastamiseks. Vähendab aga kindlasti valu pärast protseduuri. Ma ei tea, kas Teile pakuti üldnarkoosi võimalust ja kui ei, siis miks? Tean vaid, et narkoosis tehtavate protseduuride ja operatsioonide järjekorrad võivad sõltuvalt elukohast olla küllalt pikad.