6-kuusel kõht kinni 19.09.05 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere,

Mure selline, et meie kuuekuune on hakanud väga harva kakama. Enne sai ainult rinnapiima ja siis perearst soovitas hakata lisaks püreesid andma, kuna kahtlustas, et ehk ta omastab kogu piima ära. Nüüd saab laps lisaks rp-le päeva jooksul ka ca 60 g juurvilja- ja 60 g puuviljapüreed (vett, teed vms ei saa). Kakamise vahe venib aga ikka 5 päeva peale, mil ma siis Microlaxiga asja lahendan. Oleme seda nüüd 2x järjest kasutanud (st 5-päevaste vahedaga).

Tahaksin teada, kui sageli ja millise perioodi vältel seda kasutada tohib? Kas pole ohtu, et pärast ilma selleta enam ei saagi? Iseenesest laps väga rahutu ei ole neil päevadel, kui kakamisest pea nädal möödas. Kas peaksin ootama, millal ta selle ise välja punnitab? Kui Microlax panna, siis väljub seda väga palju. Varem oli väljaheide ikka vedelapoolne, aga eile oli see alguses kõva ja nö viimane ports normaalne. Punnitamise ajal läheb ta näost punaseks, aga nuttu vms õnneks ei kaasne.

Tean, et rp-laps võib kakada mitu korda päevas või ka korra nädalas. Kui sageli peaks aga kakama laps, kes saab ka natuke lisa? Ja kas peaksin talle äkki ka juua andma? Või putru (kiudaineid)? Kaalu on meil 8 kg.

Ette tänades,
murelik lapsevanem

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,

Laps, kes lisaks rinnapiimale või piimasegule, saab ka juurvilja- ja puuviljapüreed, roojab tavaliselt 2-3 korda päevas. Kõhukinnisusega 6-kuusele imikule võib lisaks juurviljale-puuviljale juurde anda ka putru. Sobib hästi herkulopuder. Kuna juurvilja- ja puuviljapüree pole üksi veel aidanud, võiks ka rohkem joota. Samuti võiks ka anda imikule sobivat lahtistit- Duphalaci. Esialgu 5 ml hommikul tühja kõhuga. Kui paari -kolme päevaga olukord ei parane, võib anda 10 ml hommikul. Duphalac on apteegis müügil retseptita. Microlaxi võiks kasutada siis, kui juba eelpooltoodud abinõud on tulemuseta ja roojamassi palju kogunenud ning laps pole juba pikka aega roojanud.

Edu soovides

Heli Grünberg